
Ačkoli zpočátku tvrdili, že je důvodem potřeba stabilního a vyrovnaného trhu, trh si postupně uvědomil, že hlavním cílem je zvýšení cen a optimalizace tržeb.
K zatím poslednímu přiblížení ceny ropy Brent ke 100 amerických dolarů došlo v okamžiku, když Rusko i Saúdská Arábie oznámily prodloužení dobrovolných omezení produkce do konce roku a kartel OPEC ve své měsíční zprávě prohlásil, že může světový trh s ropou ve 4. čtvrtletí očekávat schodek ve výši 3,3 milionu barelů denně.
IEA (Mezinárodní agentura pro energii, pozn. red.) sice předpokládá mírnější, ale přesto znepokojivý nabídkový deficit, a tak jsou ceny ropy rozhodně na vzestupu. Za současnou neveselou situaci mohou velmi nízké zásoby nafty poté, co výrobci z Ruska a Středního východu snížili dodávky své ropy.
Riziko dalšího zvýšení cen v posledním čtvrtletí nelze vyloučit a je třeba zohlednit také skutečnost, že kartelu OPEC+ nejde o stabilitu cen, ale o jejich optimalizaci. Nelze vyloučit ani krátkodobé riziko, že Brent dosáhne hladiny 100 dolarů a nakrátko ji i překročí.
OPEC sice může kontrolovat nabídku, a mimoděk tak zvyšovat volnou skladovací kapacitu (která jde jen málokdy ruku v ruce s vyššími cenami, pozn. aut.), ale má jen omezený vliv na poptávku.
Vzhledem k obnoveným inflačním tlakům kvůli vyšším cenám energií a k problematickým ekonomickým vyhlídkám podle nás nakonec znovu přijdou obavy z poklesu poptávky. Teprve tehdy začne trh znovu hledat dno (patrně někde kolem 85 dolarů), které bude čím dál asertivnější kartel ze všech sil bránit.
Pokračování zítra
Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com