Ceny komodit rostou kvůli vysokým sazbám i omezené nabídce (2.)

Ceny průmyslových kovů budou dál záviset na snaze čínské vlády stabilizovat tamní ekonomiku, realitní sektor a měnu, ovšem poptávka po takzvaných zelených kovech nabízí v případě nouze záchrannou síť, protože spolu s postupující elektrifikací světa samozřejmě roste.
Lze čekat strukturální růst cen způsobený nejen rostoucí poptávkou po kovech potřebných k zelené transformaci, zejména po mědi, ale i faktem, že se těžební společnosti musejí vyrovnat s rostoucími náklady na financování. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dlouhodobí investoři jsou si i nadále dobře vědomi nedostatku rozsáhlejších těžebních projektů, které by do budoucna zajistily konstantní přísun surovin.

I díky tomu lze čekat strukturální růst cen způsobený nejen rostoucí poptávkou po kovech potřebných k zelené transformaci, zejména po mědi, ale i faktem, že se těžební společnosti musejí vyrovnat s rostoucími náklady na financování, vyššími cenami vstupů kvůli růstu cen nafty a mzdových nákladů, nižší jakostí rudy, vyššími regulačními náklady a vládními zásahy.

Navíc rozhodně nelze pominout klimatickou změnou, která přináší problémy, jako jsou záplavy či sucha. To je už dnes patrné na zásobách v burzami sledovaných skladech, které se u klíčových těžených kovů drží poblíž několikaletého minima.

Pokud jde o měď, zůstáváme dlouhodobě pozitivní, v současnosti se ale nemůže vymanit ze širokého pásma 3,25 až 4,25 dolaru. V nejbližší době bude směr pohybu cen nejvíc záviset na pohybech čínského jüanu a pak se ceny postupně vyšplhají výš, až se do věci vloží nízká nabídka a robustní poptávka způsobená elektrifikací, které někdy v příštím roce vyženou ceny na nové rekordní maximum.

Pokračování zítra

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB