Ceny nemovitostí se utrhly ze řetězu. Tři pádné důvody, proč se jejich růst jen tak nezastaví

Růst cen na trhu realit nabral během pandemie takových obrátek, že překvapil všechny. Přestože pandemie zásadně utlumila většinu ekonomiky, realitám se útlum vyhnul. Naopak, všudypřítomná nejistota nasměřovala k bytům i dalším typům nemovitostí nové zájemce, s vyšší poptávkou došlo dle základních pravidel trhu i k růstu cen.
Vila dům Na Vinici, novostavba PSN. Ilustrační foto: PSN

Ten zaznamenáváme i v roce 2021, kdy zdražování cen bytů dosáhlo tempa, které Český statistický úřad nezaznamenal za celou dobu svého sledování cen. Přestože Česká národní banka (ČNB) již loni upozorňovala na nadhodnocení cen, očekávat splasknutí realitní bubliny nyní pravděpodobně nelze. Existuje pro to několik zásadních důvodů.

1. Světové ceny v Česku

Růst cen bytů a domu v ČR v prvním čtvrtletí 2021 zrychlil na 11,9 procenta. Dle dat Eurostatu je zdražování nemovitostí v Česku čtvrté nejrychlejší v celé EU. Ceny nemovitostí v EU v roce 2021 průměrně vzrostly o 1,7 %, v Česku o 4,6 %. Zejména nemovitosti v Praze se tak cenami přibližují evropským a světovým metropolím. Srovnáme-li absolutní ceny, je patrné, že pražské byty a další nemovitosti mají k cenovému stropu stále ještě hodně daleko.

2. Enormní poptávka a zájem investorů

Ekonomická krize, která přišla s koronavirem, vystřídala dlouhé roky rozmachu. Ty se odrazily i v úsporách domácností. Úspory ještě narostly během pandemie, v době zavřených obchodů a provozoven služeb, kdy jednoduše nebylo za co utrácet. Strašák inflace je nyní větší než kdykoliv předtím, a právě nemovitosti se jeví jako ten nejistější a nejbezpečnější způsob uložení volných peněz.

Dle výzkumu společnosti Ipsos ve spolupráci se Sberbank vnímá bydlení jako investici a jistotu na stáří většina Čechů. 82 procent Čechů také počítá s tím, že ceny nemovitostí ještě porostou. Jedním z důvodů je právě i investorský zájem, ať již jde o profesionální či drobné investory.

3. Omezená nabídka a limitovaná výstavba

Praha a další krajská města dlouhodobě nedokážou uspokojit poptávku po bydlení. Bytový fond neodpovídá svým rozsahem množství lidí, kteří se ve městech zdržují. Výstavbu brzdí mj. extrémně dlouhé procesy stavebního řízení. Měl by je sice zkrátit nový stavební zákon, ale jeho podoba je zatím předmětem dohadů. I v případě jeho schválení budou formální změny ve stavebním řízení probíhat jistě několik let.

Ceny nemovitostí jdou navíc ruku v ruce s cenami stavebního materiálu, který začal razantně zdražovat. Zdražují se i ceny stavebních prací. Stavebnictví se bohužel potýká také s nedostatkem pracovních sil a materiálu.

Developeři se v krizi nezastavili

Pozitivní zprávou je, že se developeři nepřestávají činit, i přes potíže ve stavebnictví a komplikace při schvalovacích procesech. Developerské projekty nadále rozšiřují bytový fond Prahy a historickému městu vlévají do žil, resp. do ulic nový život.

Příkladem je společnost PSN, která v Praze v následujících pěti letech plánuje proinvestovat deset miliard korun v celkem 25 projektech. Zahrnují i deset novostaveb. Pestré portfolio PSN, které zdobí takové architektonické poklady jako Tančící dům, Dům módy na Václavském náměstí nebo mrakodrap City Empiria, se rozroste mj. o Vila dům Na Vinici na Vinohradech nebo multifunkční budovu na Vinohradské třídě.

Novostavba, která teprve dostane finální podobu, vyroste v režii PSN na pozemku bývalého komplexu Transgas. Jeho nákup od HB Reavis komentoval ředitel akvizic PSN Pavel Citta takto: „Jde o nyní nevyužitý prostor s obrovským potenciálem, pozemky v takto lukrativní lokalitě centra Prahy již prakticky neexistují. Jeho koupí chceme přispět ke kultivaci a dalšímu oživení nejbližšího okolí Václavského náměstí. Zároveň touto transakcí potvrzujeme náš záměr dále růst.“

Vlastníci, máte nemovitost k prodeji? PSN kupuje!

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB