
Důvodem je to, že ropa zatím stále zlevňuje. Barel ropy Brent během září zlevnil po přepočtu z dolarů do korun o 6,1 procenta. Toto zlevnění čerpadláři do svých cen ještě teprve plně promítnou. Takže tento zlevňující tlak bude působit proti tlaku na zdražování, které způsobilo zrušení snížené spotřební daně z benzínu.
Proto celkově cena benzínu během prvního říjnového týdne vzroste jen o jednu korunu na litr, což ovšem nevylučuje, že může cena benzínu úroveň tohoto zdražení i přechodně „přestřelit“. Vývoj cen pohonných hmot v druhé polovině října a pak dále v listopadu bude do značné míry záviset na středečním vídeňském summitu členů kartelu OPEC a jeho spojenců v čele s Ruskem.
Delegáti se poprvé od začátku pandemie, konkrétně od března 2020, setkají osobně. To je nečekané. Původně se předpokládalo, že se osobně setkají nejdříve koncem letošního roku. Pokud se setkávají osobně, značí to, že se zřejmě uchýlí k nějakému razantnímu kroku. Očekává se rapidní snížení těžby ropy, až o více než milion barelů denně, a to kvůli vyhlídce celosvětového ekonomického útlumu.
To by znamenalo obnovení silného tlaku na růst cen ropy, pročež by do poloviny října ustal současný pokles cen pohonných hmot v ČR. Následovalo by zdražování, které v prosinci a pak v lednu zřejmě podpoří zavedení embarga EU na dovoz ruské ropy a ropných produktů. Je tak možné, že ceny benzínu u českých čerpacích stanic jsou nyní na svém mnohaměsíčním dně.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)