Ceny pohonných hmot v Česku jsou poblíž svého dna

Od soboty je zrušeno snížení spotřební daně z benzínu. Ta se tak zvedá o korunu padesát za litr. Když 1. ledna 2010 stoupla v rámci tehdejšího Janotova balíčku spotřební daň o korunu za litr, benzín v dalším týdnu rychle zdražil o 1,80 Kč/l. Ropa ale tehdy zdražovala; během prosince 2009 stoupla korunová cena barelu ropy Brent o 4,5 procenta. Teď lze čekat týdenní nárůst jen o cca 1 Kč/l.
Vývoj cen pohonných hmot v druhé polovině října a v listopadu bude do značné míry záviset na summitu členů kartelu OPEC a jeho spojenců v čele s Ruskem. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Důvodem je to, že ropa zatím stále zlevňuje. Barel ropy Brent během září zlevnil po přepočtu z dolarů do korun o 6,1 procenta. Toto zlevnění čerpadláři do svých cen ještě teprve plně promítnou. Takže tento zlevňující tlak bude působit proti tlaku na zdražování, které způsobilo zrušení snížené spotřební daně z benzínu.

Proto celkově cena benzínu během prvního říjnového týdne vzroste jen o jednu korunu na litr, což ovšem nevylučuje, že může cena benzínu úroveň tohoto zdražení i přechodně „přestřelit“. Vývoj cen pohonných hmot v druhé polovině října a pak dále v listopadu bude do značné míry záviset na středečním vídeňském summitu členů kartelu OPEC a jeho spojenců v čele s Ruskem.

Delegáti se poprvé od začátku pandemie, konkrétně od března 2020, setkají osobně. To je nečekané. Původně se předpokládalo, že se osobně setkají nejdříve koncem letošního roku. Pokud se setkávají osobně, značí to, že se zřejmě uchýlí k nějakému razantnímu kroku. Očekává se rapidní snížení těžby ropy, až o více než milion barelů denně, a to kvůli vyhlídce celosvětového ekonomického útlumu.

To by znamenalo obnovení silného tlaku na růst cen ropy, pročež by do poloviny října ustal současný pokles cen pohonných hmot v ČR. Následovalo by zdražování, které v prosinci a pak v lednu zřejmě podpoří zavedení embarga EU na dovoz ruské ropy a ropných produktů. Je tak možné, že ceny benzínu u českých čerpacích stanic jsou nyní na svém mnohaměsíčním dně.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB