Ceny zemědělských výrobců dále zbrzdily svůj meziroční pokles, což ale nebylo překvapivé. V případě zemědělství meziroční pokles cen zřejmě zaznamenáme ve všech čtvrtletích letošního roku, tempo poklesu se nicméně bude dále zmírňovat. Tuzemský průmysl za celý letošní rok zřejmě vykáže mírný nárůst výrobních cen, celoroční průměrný nárůst by mohl činit zhruba jedno procento.
Výrobní ceny v tuzemském průmyslu v březnu meziročně stagnovaly poté, co v lednu a únoru vykázaly meziroční poklesy. Meziroční stagnace výrobních cen v průmyslu (0,0 %) znamená slabší cenové tlaky v porovnání s očekáváním finančního trhu, jenž pro březen předpokládal meziroční růst výrobních cen v průmyslu o 0,3 procenta. Za celé letošní první čtvrtletí klesly výrobní ceny v tuzemském průmyslu o 0,9 procenta.
ČNB ve své prognóze z počátku února očekávala, že ceny průmyslových výrobců v letošním prvním čtvrtletí klesnou meziročně v průměru o 0,7 procenta poté, co v loňském čtvrtém čtvrtletí vzrostly meziročně o 0,8 procenta. Bližší pohled na vývoj cen v průmyslu hlásí zmírnění meziročního pokles výrobních cen ve zpracovatelském průmyslu, zatímco těžba a dobývání v březnu zaznamenaly prohloubení meziročního poklesu výrobních cen.
Výroba elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu hlásí mírné zrychlení meziročního růstu cen. Ve zpracovatelském průmyslu se meziroční pokles cen zmírnil na 0,9 procenta po únorovém poklesu o 1,7 procenta. Odvětví výroby potravinářských výrobků hlásí meziroční pokles výrobních cen o pět procent poté, co v únoru meziroční pokles cen činil 5,9 procenta.
Vývoj cen v zemědělství a v potravinářském průmyslu naznačuje, že v nejbližších měsících dosáhne svého maxima také tempo meziročního poklesu cen potravin pro koncového spotřebitele. Ceny potravin pro koncového spotřebitele by ale i tak měly setrvat v meziročním poklesu po celý letošní rok.
V případě zemědělských výrobců došlo v březnu k zmírnění meziročního propadu výrobních cen z únorových 18,7 procenta na 13,2 procenta. V rostlinné výrobě meziroční výrobní ceny v březnu meziročně klesly o 15,5 procenta, když v únoru jejich meziroční propad činil 23,7 procenta. Živočišná výroba hlásí meziroční pokles výrobních cen o 10,5 procenta, což je zmírnění po únorovém meziročním poklesu výrobních cen poté, jenž činil 13 procent.
Za celé první čtvrtletí výrobní ceny v tuzemském zemědělství klesly meziročně o 17,2 procenta. ČNB ve své únorové prognóze počítala pro letošní první čtvrtletí s meziročním propadem cen v zemědělství o 19,4 procenta po meziročním poklesu o 15 procent vykázaném v loňském závěrečném čtvrtletí. Do dalších měsíců lze čekat návrat výrobních cen v průmyslu k meziročnímu růstu, zatímco meziroční pokles výrobních cen v zemědělství se bude zmírňovat.
Ceny v zemědělství by ale měly setrvat v meziročním poklesu po celý letošní rok, průmysl by pak měl v celoročním vyjádření vykázat jen mírný nárůst výrobních cen, zhruba o jedno procento. Vývoj výrobních cen je podporou pro scénář dalšího snižování úrokových sazeb ČNB, do rozhodování ovšem vstupuje více faktorů včetně vývoje kurzu koruny.
Nejbližší měnové zasedání bankovní rady se bude konat 2. května, kdy očekávám snížení úroků tuzemské centrální banky opět o půl procentního bodu. Repo sazba ČNB by tedy měla klesnout z úrovně 5,75 procenta na 5,25 procenta a bankovní rada by poté měla pokračovat ve snižování úroků i na dalších měnových zasedáních v letošním roce.
Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)