Tři měsíce v řadě klesají ceny potravin v Česku nejrychleji ze všech zemí EU

Názor
Ceny v průmyslu i stavebnictví se stabilizovaly a meziročně se mění jen velice mírně. Naopak ceny v zemědělství dál prudce klesají, což způsobilo, že potraviny v České republice zlevňují nejrychleji ze všech zemí Evropské unie.
Potraviny v České republice zlevňují nejrychleji ze všech zemí Evropské unie. Ilustrační foto: Tesco

Ceny zemědělských výrobců se v březnu meziročně snížily o 13,2 procenta. Šlo již o jedenáctý měsíc v řadě, kdy došlo k poklesu cen. V rostlinné výrobě došlo ke snížení cen o 15,5 procenta a v živočišné výrobě o 10,5 procenta. Některé položky však prudce zdražily. Jde například o ovoce či brambory. Podle Eurostatu již tři měsíce v řadě klesají ceny potravin v České republice nejrychleji ze všech zemí Evropské unie.

V březnu došlo k meziroční stagnaci cen průmyslových výrobců. Ceny potravinářských výrobků klesly o pět procent. Zlevnily především oleje a tuky o 22,2 procenta či mlýnské a škrobárenské výrobky o 19,8 procenta. Naopak vzrostly ceny motorových vozidel, přívěsů a návěsů o 3,7 procenta či ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 2,6 procenta.

Ceny stavebních prací v březnu meziročně vzrostly o 1,6 procenta. Naopak ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví zlevnily o 1,8 procenta. Postupné rozbíhání hypotečního trhu pomůže oživit české stavebnictví, které je však dlouhodobě sevřeno ve svěrací kazajce přeregulovaných stavebních předpisů.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Potraviny v České republice zlevňují. V okolních zemích ceny rostou

Zavřít reklamu ×
  1. Právě jsem porovnával ceny na účtech, jdoucích po týdnech za sebou. Skutečnost je úplně opačná ! ! Ceny stále rostou a ne už sice závratným tempem , ale vytrvale .

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Silná data z polského průmyslu

Polská průmyslová produkce v dubnu překvapila silným růstem. Meziročně byla v dubnu vyšší o 7,9 procenta, zatímco byl očekáván růst o 5,1 procenta. V březnu přitom došlo k meziročnímu poklesu o 5,6 procenta. Jde …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB