Tři měsíce v řadě klesají ceny potravin v Česku nejrychleji ze všech zemí EU

Názor
Ceny v průmyslu i stavebnictví se stabilizovaly a meziročně se mění jen velice mírně. Naopak ceny v zemědělství dál prudce klesají, což způsobilo, že potraviny v České republice zlevňují nejrychleji ze všech zemí Evropské unie.
Potraviny v České republice zlevňují nejrychleji ze všech zemí Evropské unie. Ilustrační foto: Tesco

Ceny zemědělských výrobců se v březnu meziročně snížily o 13,2 procenta. Šlo již o jedenáctý měsíc v řadě, kdy došlo k poklesu cen. V rostlinné výrobě došlo ke snížení cen o 15,5 procenta a v živočišné výrobě o 10,5 procenta. Některé položky však prudce zdražily. Jde například o ovoce či brambory. Podle Eurostatu již tři měsíce v řadě klesají ceny potravin v České republice nejrychleji ze všech zemí Evropské unie.

V březnu došlo k meziroční stagnaci cen průmyslových výrobců. Ceny potravinářských výrobků klesly o pět procent. Zlevnily především oleje a tuky o 22,2 procenta či mlýnské a škrobárenské výrobky o 19,8 procenta. Naopak vzrostly ceny motorových vozidel, přívěsů a návěsů o 3,7 procenta či ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 2,6 procenta.

Ceny stavebních prací v březnu meziročně vzrostly o 1,6 procenta. Naopak ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví zlevnily o 1,8 procenta. Postupné rozbíhání hypotečního trhu pomůže oživit české stavebnictví, které je však dlouhodobě sevřeno ve svěrací kazajce přeregulovaných stavebních předpisů.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Potraviny v České republice zlevňují. V okolních zemích ceny rostou

Zavřít reklamu ×
  1. Právě jsem porovnával ceny na účtech, jdoucích po týdnech za sebou. Skutečnost je úplně opačná ! ! Ceny stále rostou a ne už sice závratným tempem , ale vytrvale .

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Začínají nové závody ve zbrojení

Výdaje na obranu se budou ve světě strukturálně zvyšovat v souvislosti s novým normálem geopolitického napětí a koncem několik desetiletí trvající mírové dividendy. Stále jsme ještě daleko od více než šesti procent …

Slabý březnový výsledek ekonomiky eurozóny

Zpřesněný odhad Hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny zůstal beze změny, zatímco tamní průmyslová produkce překvapila silnějším růstem. Ekonomika eurozóny i podle zpřesněných dat vzrostla v prvním čtvrtletí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.