Meziroční stagnace cen v průmyslu

Analýza
Ceny v průmyslu se meziměsíčně snížily o jednu desetinu procenta, zatímco naše i tržní prognóza predikovala mírný nárůst za březen. V meziročním srovnání ceny v tomto sektoru stagnovaly, a to navzdory vyskytujícím se problémům v námořní dopravě přes Rudé moře.
Ceny průmyslových výrobců se i nadále vyvíjejí velmi příznivě a očekáváme podobný trend i v dalších měsících. Za celý letošní rok by mohly ceny v průmyslu vzrůst v průměru o jedno procento. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ceny zemědělských výrobců byly v březnu meziměsíčně vyšší o 3,2 procenta, což je výrazně vyšší nárůst než v prvních dvou měsících tohoto roku. Meziročně ceny v zemědělství dál padaly, ale nižším tempem (-13,2 %).

Ceny stavebních prací byly meziměsíčně vyšší o 0,3 procenta a meziročně o 1,6 procenta. Znatelně opět rostly ceny tržních služeb, když meziměsíčně vzrostly o 0,7 procenta a meziročně o více než čtyři procenta. Je tak zřejmé, že inflační tlaky v oblasti služeb přetrvávají.

Meziměsíční nárůst v zemědělství byl způsoben zejména rostoucími cenami konzumních jablek (+6,9 %). Následují ceny prasat (+3 %), skotu (+2,3 %) a vajec (+1,9 %). Naopak oproti únoru poklesly ceny drůbeže (-1,4 %) a obilovin (-1,2 %).

Silnější meziměsíční nárůst cen zemědělských výrobců může naznačovat, že v dalších měsících již nebudou takovým způsobem klesat ceny potravin pro konečné zákazníky jako v prvním čtvrtletí tohoto roku.

PSALI JSME:
Tři měsíce v řadě klesají ceny potravin v Česku nejrychleji ze všech zemí EU

Zaměříme-li se podrobněji na ceny v průmyslu, zjistíme, že se snížily ceny v oddíle elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu (-1,5 %), z toho v případě elektřiny, přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou o 2,1 procenta. To je výraznější pokles než během února.

Dále se snížily ceny kovodělných výrobků (-0,8 %), dřeva a dřevěných a korkových výrobků (-0,9 %) a dokonce i ropy a zemního plynu (-1,3 %), což je relativně překvapivý fakt vzhledem k rostoucím cenám ropy na světových trzích. Nicméně i nadále právě rostoucí ceny ropy představují jedno z proinflačních rizik vzhledem k napjaté geopolitické situaci ve světě, a zvláště na Blízkém východě.

Zároveň se státy vyvážející ropu domluvily na snížení denního objemu produkce tohoto černého zlata. Naopak rostly ceny chemických látek a přípravků (+3 %), základních kovů (+1,2 %) či potravinářských výrobků (+0,7 %). To potvrzuje domněnku, že v dalších měsících pravděpodobně nebude docházet k takovému snižování cen potravin na pultech obchodů jako na začátku roku.

Ceny průmyslových výrobců se i nadále vyvíjejí velmi příznivě a očekáváme podobný trend i v dalších měsících. Za celý letošní rok by mohly ceny v průmyslu vzrůst v průměru o jedno procento. Rizikem je ovšem geopolitický vývoj ve světě, kdy napětí na Blízkém východě nepolevuje. To může vyústit v rostoucí cenu ropy, což v kombinaci se slabší korunou vytváří potenciální inflační tlaky.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Ceny výrobců klesají pomalu, ČNB sníží sazbu „jen“ o 0,5 procenta

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Silná data z polského průmyslu

Polská průmyslová produkce v dubnu překvapila silným růstem. Meziročně byla v dubnu vyšší o 7,9 procenta, zatímco byl očekáván růst o 5,1 procenta. V březnu přitom došlo k meziročnímu poklesu o 5,6 procenta. Jde …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB