Ceny stavebních prací začaly stagnovat, materiál nepatrně zlevnil

Názor
Růst cen ve stavebnictví po dlouhém období pravděpodobně končí. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostly ceny stavebních prací v červenci meziměsíčně jen nepatrně o 0,1 procenta, meziročně jde o růst o 4,8 procenta.
Zastavení zdánlivě nekonečné spirály zdražování ve stavebnictví je jednoznačně dobrou zprávou. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví v sedmém měsíci letošního roku meziměsíčně dokonce už podruhé v řadě klesaly, konkrétně o 0,9 procenta. V porovnání s červencem loňského roku jsou však stále o 0,9 procenta dražší. Ještě nedávno rostly ceny ve stavebnictví dvouciferným růstem, což zásadně pocítili všichni, kdo chtěli stavět vlastní bydlení.

Zastavení zdánlivě nekonečné spirály zdražování je jednoznačně dobrou zprávou. Růst cen ve stavebnictví totiž trápil úplně každého, nejen investory. Desetiprocentní nárůst znamenal, že domácnost, která se chystala postavit vlastní rodinný dům, musela místo deseti milionů korun zaplatit o milion korun více.

Stejně tak při stavbě silnice se za stejné peníze postavilo jen devět kilometrů místo dřívějších deseti. S takovými příměry by se dalo pokračovat do nekonečna, zdražování se promítlo úplně do všech staveb. A to navíc ceny ještě nedávno rostly více než desetiprocentním tempem.

PSALI JSME:
Stavebnictví v černých číslech

Výrazně se zdražování projevilo v bytové výstavbě, kde se průměrná cena za metr čtvereční nového bytu v Praze dostala až na 150 tisíc korun. Společně s drahými a nedostupnými hypotékami se tak zásadně snížila dostupnost vlastního bydlení tak zásadně, že na nový byt v Praze nedosáhla ani nadprůměrně vydělávající střední třída.

To se nyní naštěstí pomalu mění. Stavební firmy u rozsáhlejších zakázek jsou ochotny jít na cenu, kterou dříve nebyly ochotny akceptovat. Důležité už pro ně není dosažení co nejvyššího zisku, ale dostatek práce.

Na trhu se tak začaly objevovat první nové byty s cenou o desítky tisíc korun za metr čtvereční nižší, než je celopražský průměr. Dostupnost bydlení by se tak mohla opět zlepšit. Pokles cen se postupně promítne do všech plánovaných staveb. Což by mohlo opět oživit celé stavebnictví, které stále hledá své dno.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavebnictví v posledních dvou měsících ožilo, žádná sláva to ovšem není

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Německý ZEW index nejlepší za poslední dva roky

Důvěra investorů v německou ekonomiku se v dubnu zlepšila více, než se čekalo. ZEW index (index podnikatelské nálady, pozn. red.) ve složce očekávání stoupl na 42,9 bodu z březnových 31,7 bodu, což je nejvyšší …

Průmysl v eurozóně meziměsíčně posílil

Průmyslová výroba v eurozóně v březnu meziměsíčně vzrostla o 0,8 procenta. Podílely se na tom všechny čtyři největší ekonomiky v bloku. Výroba vzrostla v Německu (1,1 %), Francii (0,2 %), Itálii (0,1 %) i Španělsku …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB