Ceny v českém průmyslu rostou nejrychleji od roku 1993

Ceny průmyslových výrobců v ČR v srpnu oproti červenci vzrostly o 1,2 procenta, což opět překonalo všechny odhady. V průměru se čekalo zdražení kolem 0,6 procenta. Oproti červencovému nárůstu o 1,6 procenta sice jde o zpomalení, ale tempo je to pořád velice vysoké. Meziroční tempo růstu cen v průmyslu se tak zvýšilo z předchozích 7,8 na 9,3 procenta.
Tlak na růst cen v tuzemském průmyslu bude slábnout spíše pomalu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Ceny v průmyslu rostly v srpnu nad očekávání závratně,“ informoval redakci hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda: „To je nejvýraznější nárůst od dubna 1993. Důvodem je zejména dramatické meziroční zdražení ropy na světových trzích, které vede k citelnému nárůstu cen pohonných hmot a dalších ropných produktů. Výrazně zdražují tak v průmyslu hojně využívané energie jako elektřina či plyn.“

Jak redakci informoval ekonom Komerční banka Michal Brožka, za více než polovinou srpnového zdražení v průmyslu stálo odvětví kovů a kovodělných výrobků s meziměsíčním zvýšením cen o 4,7 procenta. Druhým nejvýznamnějším tahounem bylo podle něj odvětví zpracování dřeva, které rovněž meziměsíčně zdražilo o 4,7 procenta.

„Nebývalý meziroční růst cen u průmyslových výrobců je nejvyšší od dubna 1993. To dokládá sílu inflačních tlaků v naší ekonomice, sdělil redakci hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček: „Ceny chemických látek a výrobků vzrostly o astronomických 38 procent. Ceny kovů a kovodělných výrobků se skokově zvýšily o 26,7 procenta a ceny dřeva, papíru a tisku se zvýšily o 24,1 procenta.“

Stěžejní příčinou růstu cen průmyslových materiálů je podle Lukáše Kovandy celosvětová výrobní a přepravní krize a související závažné zpřetrhání mezinárodních dodavatelsko-odběratelských řetězců. „Historicky mimořádný nárůst cen průmyslových materiálů a výrobků se brzy postupně promítne do spotřebitelské inflace ještě výrazněji, než doposud. Spotřebitelská inflace tak letos bude v meziročním pohledu atakovat pětiprocentní úroveň,“ uvedl ekonom.

PSALI JSME:
Hlavním problémem českého průmyslu je nedostatek materiálu a potřebných komponent

„Do ekonomiky jsme v průběhu pandemie narvali příliš mnoho peněz. Zároveň jsme pozastavovali výrobu. To vytváří extrémně silné inflační tlaky,“ vysvětlil ekonom Štěpán Křeček a doplnil, že podle údajů Českého statistického úřadu došlo v srpnu k meziročnímu růstu cen také v rostlinné výrobě, a to o 11,6 procenta.

Vyšší byly hlavně ceny obilovin o 13,7 procenta a olejnin o 13,9 procenta. V živočišné výrobě vzrostly ceny o čtyři procenta, přičemž znatelně vyšší byly ceny mléka a skotu. „Celkově ceny zemědělských výrobců vzrostly o 7,9 procenta a budou tlačit na růst cen potravin v supermarketech,“ doplnil Křeček.

V neposlední řadě byl podle Křečka zaznamenán růst cen u stavebních prací o 6,6 procenta. „Ten byl navíc doprovázen zvyšujícími se cenami materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví o 16 procent. Kombinace rostoucích cen stavebních prací a stavebních materiálů povede k dalšímu růstu cen nemovitostí,“ předpověděl ekonom.

„S ohledem na vývoj cen komodit čekáme v příštích měsících se zpomalením růstu cen v průmyslu. Nicméně i tak bude meziroční růst stoupat a pravděpodobně v zimních měsících překoná deset procent. Ovšem problémy v subdodávkách zatím nemizí a tlak na růst cen bude slábnout spíše pomalu,“ sdělil Brožka.

PSALI JSME:
Zdraží auta i pivo ještě více? Cena hliníku vyskočila nejvýše za patnáct let, kvůli převratu v Guineji

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB