Zdraží auta i pivo ještě více? Cena hliníku vyskočila nejvýše za patnáct let, kvůli převratu v Guineji

Názor
Termínové kontrakty na dodání hliníku včera při obchodování v Číně zdražily nejvýše od roku 2006. Na desetileté maximum se pak hliník dostal na burze v Londýně. Důvodem je politický otřes v africké Guineji, která patří k vedoucím světovým vývozcům bauxitu, z něhož se hliník získává. 
Hliník se využívá při výrobě například součástek do automobilů nebo plechovek na nápoje. Ilustrační foto: Pixabay.com

V západoafrické zemi probíhá pokus o vojenský puč, který ohrožuje dodávky bauxitu zejména do Číny. Guinejský bauxit představuje více než polovinu veškerých dovozů bauxitu do Číny. Burzovní obchodníci se obávají, že omezení dodávek do Číny může způsobit závažný výpadek v produkci hliníku, který by vedl na již tak napjatém trhu k dalšímu růstu jeho ceny.

Hliník se využívá při výrobě například součástek do automobilů nebo plechovek na nápoje. Například i čeští výrobci piva často zdůvodňují zdražování baleného chmelového moku růstem cen obalových materiálů. Dovoz hliníkových polotovarů z Číny do Česka se ale do loňska podílel na celkovém dovozu hliníku do ČR jen necelými čtyřmi procenty.

PSALI JSME:
Cena mědi je nejvýše za deset let, blízko historického rekordu

EU ovšem loni zavedla až 48procentní prozatímní clo na dovoz hliníkových výlisků z Číny. Letos v dubnu stanovila toto clo až na 46,7 procenta. Důvodem je to, že se v EU stále prodávají čínské hliníkové výrobky za uměle nízkou cenu, což poškozuje unijní výrobce.

Hliník však letos zdražil na londýnské burze o zhruba čtyřicet procent. Ve spojení se cly, která EU uvaluje, tak takový růst cen může vést k citelnému zdražování hliníkových výrobků v EU. To by dále přispělo k celkové vlně zdražování vstupních materiálů, která v Česku momentálně pomáhá zadělat na dost možná nejvýraznější spotřebitelskou inflaci, až čtyřprocentní, od roku 2008.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Prodej kovů ze státních rezerv? Na jejich prodej není ideální doba

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Růst tuzemského průmyslu v létě mírně zrychlil

Meziměsíční růst průmyslové výroby v červenci zrychlil. Problém se zpožděnými subdodávkami přetrvává a odráží se především v poklesu výroby aut. Rostou ale ostatní sektory. Export se po předchozím poklesu mírně …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čerstvý judikát: Krátkodobé pronájmy přes Airbnb nejsou nájmem

Judikát
Městský soud v Praze se nedávno zabýval žalobou, jíž se majitelka několika bytů využívající služeb portálu Airbnb domáhala zrušení rozhodnutí, ve kterém jí byla finančním úřadem doměřena vyšší daň a byla nucena podat opravné daňové přiznání. Žalobkyně se odvolávala na skutečnost, že její činnost spadá do zákonného rámce nájmu a že do daňového přiznání příjmy z této činnosti řádně uvedla.