Ceny v průmyslu klesají

Názor
Ceny průmyslových výrobců v ČR v listopadu oproti říjnu klesly o 0,5 procenta a jejich předchozí meziroční nepatrný růst se opět stočil do záporu, kde se nacházel po většinu roku. Meziroční pokles v listopadu činil 0,1 procenta, zatímco trh počítal v mediánu s růstem 0,5 procenta a náš odhad činil 0,6 procenta.
Nebýt zvýšení cen energií na začátku letošního roku, převážil by v případě průmyslových cen letos cenový pokles. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Za zlevněním tentokrát stály především dopravní prostředky, kde došlo k meziměsíčnímu zlevnění dílů a příslušenství o 2,2 procenta. V předchozím měsíci bylo naopak zdražení dopravních prostředků naopak důvodem pro zvýšení cen výrobců nad odhady. Ceny výrobců dále tlačily dolů segment zpracování pryže a plastů a s ohledem na růst cen ropy poněkud překvapivě i sektor rafinérský.

V případě zemědělských výrobců došlo po předchozím meziměsíčním propadu o 2,3 procenta v listopadu k růstu o 0,2 procenta. Meziroční tempo propadu v zemědělství se snížilo na 2,2 procenta z předchozího tempa 4,3 procenta. Ceny stavebních prací se mírně zvýšily a jejich meziroční tempo stagnovalo na 3,1 procenta. Ceny tržních služeb meziměsíčně vzrostly o 0,1 % procenta a jejich meziroční tempo vzrostlo o deset procentních bodů na dvě procenta.

PSALI JSME:
Situace v tuzemském průmyslu se dále zlepšila, příští rok by měl růst

Nebýt zvýšení cen energií na začátku letošního roku, převážil by v případě průmyslových cen letos cenový pokles. Takto dosáhne průměrné zdražení v průmyslu letos zanedbatelných 0,2 procenta. Bez letošního oslabení koruny byl by cenový vývoj na straně výrobců ještě nižší. V příštím roce čekáme s ohledem na očekávané oživení domácí i světové ekonomiky a mírným zdražením komodit růst cen v průmyslu o 2,5 procenta.

Vývoj cen výrobců je v souhrnu stále na dezinflační straně a tedy indikuje budoucí zvolňování růstu spotřebitelských cen. Pro zítřejší zasedání České národní banky to ovšem nepředstavuje novou informaci. Centrální banka zítra nastavení měnové politiky nezmění, ale zdůrazní přetrvávající nejistotu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Překvapení od ČNB pod stromeček nečekejme

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ekonomika eurozóny zřejmě opět upadne do recese

Na sektor služeb v ekonomice eurozóny doléhala v prvních lednových týdnech tíha uzavírek souvisejících s pandemií. Zpracovatelský průmysl si ale stále vedl dobře a aktivita v tomto sektoru dle předběžných výsledků …

Co přinese Česku Biden v Bílém domě?

Donald Trump nevídaným způsobem napadal podle svého mínění až příliš silný dolar, čímž se záměrně pokoušel srážet jeho hodnotu po přepočtu do jiných měn. Nyní se americká administrativa vrátí pod vedením nového …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půl milionů Čechů nesplatilo dluhy včas, letos jich nejspíš přibude

Analýza
Ke konci roku evidovalo sdružení SOLUS ve svém registru dlužníků, kteří dlouhodobě neplní své závazky, celkem 505 tisíc dospělých Čechů. Je to zhruba o 50 tisíc lidí méně než před rokem. Experti ale varují, že letos může tento trend nabrat opačný směr. Už se objevují první špatné zprávy, že dlužníků přibude.
Rolovat nahoru