
Ve výsledku tak došlo k dalšímu výraznému zmírnění meziročního růstu průmyslových cen, a to z 10,2 procenta na 6,4 procenta. Mimo samotného meziměsíčního poklesu cen nadále působil i vliv vysoké statistické základny z loňského roku.
Ceny energií byly v dubnu meziměsíčně nižší v průměru o 2,5 procenta a k jejich snižování tak dochází již tři měsíce v řadě. Od února do dubna ceny energií v souhrnu klesly o průměrných osm procent. I v dubnu tak pokračoval postupný přeliv výrazně nižších cen energií na velkoobchodních trzích, které se vrátily na předválečné úrovně, do těch pro koncové zákazníky.
Klesaly i ceny výrobků zpracovatelského průmyslu. V průměru byly v dubnu meziměsíčně nižší o 0,8 procenta po březnovém poklesu o 0,4 procenta. Pokles cen se týkal poměrně široké škály odvětví. Ke snížení cen došlo v potravinářském průmyslu, ve výrobě dřeva, papíru a kovů, stejně tak i v chemickém, elektrotechnickém, strojírenském a automobilovém průmyslu.
Vliv zde mělo snížení cen komodit, ať už těch energetických či neenergetických. K poklesu nákladů navíc vedlo i uvolnění dodavatelských řetězců, které snížilo ceny mezinárodní dopravy. Faktorem tlačícím ceny směrem dolů je jistě i stále utlumená poptávka po zboží průmyslové povahy.
V rychlém poklesu pokračovaly ceny zemědělských výrobců. Ty v dubnu klesly meziměsíčně o 3,3 procenta, tedy v podstatě stejným tempem jako v březnu. Podobně jako u cen průmyslových výrobců i zde působily nižší ceny vstupů, dopravy a energií.
Ceny stavebních prací a tržních služeb naproti tomu nadále rostly. Ceny stavebních prací byly meziměsíčně vyšší o 0,3 procenta a ceny tržních služeb pro podniky o 1,4 procenta. V obou případech tak šlo o srovnatelné tempo růstu cen, které bylo zaznamenáno v březnu.
V případě cen tržních služeb dokonce došlo ke zrychlení meziročního růstu, a to z březnových 5,7 procenta na dubnových 6,6 procenta.Tyto cenové okruhy jsou více napojené na stav tuzemské ekonomiky a ukazují na přetrvávající perzistentní tlaky na růst cen související s napjatým trhem práce a akcelerujícím růstem mezd.
Zatímco ceny zboží klesají, v oblasti služeb přetrvávají tlaky na jejich růst. To zapadá i do vývoje poptávky, ta po zboží totiž klesla výrazně více. Ukazuje to vývoj tržeb, které v oblasti maloobchodu byly v březnu oproti předpandemickému únoru 2020 nižší o zhruba šest procent. Tržby za prodej služeb však byly i přes pokles v posledních měsících stále o více než jedno procento vyšší.
Dosavadní vývoj v primárních cenových okruzích tak naznačuje, že zatímco celková inflace by se měla nadále poměrně rychle snižovat, její jádrová složka by mohla zůstat zvýšená po delší dobu.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)