Podobně jako maloobchodní tržby i ty za prodej služeb zklamaly

Názor
Tržby za prodej služeb v průběhu prvního letošního čtvrtletí slábly. Zatímco v lednu po sezonním očištění vzrostly meziměsíčně o 0,8 procenta, v únoru došlo k poklesu o 0,4 procenta a v březnu se tempo tohoto poklesu ještě urychlilo na jedno procento meziměsíčně.
Tržby v oblasti maloobchodu a služeb ukazují, že o oživení spotřebitelských výdajů se zatím hovořit nedá. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jen zásluhou silných lednových čísel tak nakonec výsledek za celé první čtvrtletí ukazuje na pouze nepatrné mezičtvrtletní snížení tržeb o 0,1 procenta. I tak šlo o třetí mezičtvrtletní pokles v řadě. Mezičtvrtletní růst tržeb byl v prvním čtvrtletní zaznamenán pouze v odvětví profesních, vědeckých a technických činností a odvětví informačních a komunikačních činností.

V porovnání s předpandemickým únorem 2020 byly ale tržby za prodej služeb letos v březnu stále o 1,3 procenta vyšší. Tržby za prodej maloobchodního zboží (bez prodejů aut, pozn. aut.) naproti tomu v březnu zaostávaly o 6,4 procenta. Domácnosti a podnikatelé tak více šetří na nákupech zboží než služeb.

Vývoj tuzemské poptávky v prvním letošním čtvrtletí lze hodnotit jako zklamání. Tržby v oblasti maloobchodu a služeb totiž ukazují, že o oživení spotřebitelských výdajů se zatím hovořit nedá a jediné, co data ukazují, je to, že pokles spotřeby domácností se na začátku roku pravděpodobně zmírnil či v lepším případě zastavil.

PSALI JSME:
Nepříliš přesvědčivá čísla ze služeb

Lepší spotřebitelský sentiment a vyšší růst mezd naději na oživení ekonomiky stále poskytují. Důvěra spotřebitelů byla v dubnu nejvyšší od října 2021 a růst nominálních mezd v prvním letošním čtvrtletí pravděpodobně zrychlil k deseti procentům. Další zrychlení mzdové dynamiky lze čekat ve druhém čtvrtletí, kdy dojde k promítnutí zvýšení mezd ve společnosti Škoda Auto.

Stále také platí, že domácnosti disponují vyššími úsporami. Pozitivním faktorem je i zpomalující inflace, která se ale i tak podle našeho odhadu výrazněji pod deset procent letos neklesne. Celkově dosavadní vývoj ukazuje na to, že přeliv lepší nálady a příjmové situace domácností bude do jejich výdajů pouze pozvolný.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi v lednu opět vylepšili rekord ve spoření

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?