Podobně jako maloobchodní tržby i ty za prodej služeb zklamaly

Tržby za prodej služeb v průběhu prvního letošního čtvrtletí slábly. Zatímco v lednu po sezonním očištění vzrostly meziměsíčně o 0,8 procenta, v únoru došlo k poklesu o 0,4 procenta a v březnu se tempo tohoto poklesu ještě urychlilo na jedno procento meziměsíčně.
Tržby v oblasti maloobchodu a služeb ukazují, že o oživení spotřebitelských výdajů se zatím hovořit nedá. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jen zásluhou silných lednových čísel tak nakonec výsledek za celé první čtvrtletí ukazuje na pouze nepatrné mezičtvrtletní snížení tržeb o 0,1 procenta. I tak šlo o třetí mezičtvrtletní pokles v řadě. Mezičtvrtletní růst tržeb byl v prvním čtvrtletní zaznamenán pouze v odvětví profesních, vědeckých a technických činností a odvětví informačních a komunikačních činností.

V porovnání s předpandemickým únorem 2020 byly ale tržby za prodej služeb letos v březnu stále o 1,3 procenta vyšší. Tržby za prodej maloobchodního zboží (bez prodejů aut, pozn. aut.) naproti tomu v březnu zaostávaly o 6,4 procenta. Domácnosti a podnikatelé tak více šetří na nákupech zboží než služeb.

Vývoj tuzemské poptávky v prvním letošním čtvrtletí lze hodnotit jako zklamání. Tržby v oblasti maloobchodu a služeb totiž ukazují, že o oživení spotřebitelských výdajů se zatím hovořit nedá a jediné, co data ukazují, je to, že pokles spotřeby domácností se na začátku roku pravděpodobně zmírnil či v lepším případě zastavil.

Lepší spotřebitelský sentiment a vyšší růst mezd naději na oživení ekonomiky stále poskytují. Důvěra spotřebitelů byla v dubnu nejvyšší od října 2021 a růst nominálních mezd v prvním letošním čtvrtletí pravděpodobně zrychlil k deseti procentům. Další zrychlení mzdové dynamiky lze čekat ve druhém čtvrtletí, kdy dojde k promítnutí zvýšení mezd ve společnosti Škoda Auto.

Stále také platí, že domácnosti disponují vyššími úsporami. Pozitivním faktorem je i zpomalující inflace, která se ale i tak podle našeho odhadu výrazněji pod deset procent letos neklesne. Celkově dosavadní vývoj ukazuje na to, že přeliv lepší nálady a příjmové situace domácností bude do jejich výdajů pouze pozvolný.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB