Ceny v průmyslu v srpnu letos poprvé klesly

Názor
Cenové tlaky v klíčových cenových okruzích začínají polevovat. Stejně jako u spotřebitelských cen zaznamenaly statistiky z průmyslového sektoru ve srovnání s tržním konsensem nižší dynamiky. Zatímco v první polovině roku cenový vývoj analytiky překvapoval svou razancí, letní měsíce již znamenaly změnu, od června ceny v průmyslu končí pod tržním konsensem.
Meziroční průmyslová inflace má pravděpodobně vrchol za sebou. Ilustrační foto: Pixabay.com

Poprvé od loňského prosince ceny v průmyslu meziměsíčně klesly, když za srpen vykázaly -0,1 procenta. Již ze srpnových spotřebitelských cen a levnějších pohonných hmot bylo zřejmé, že se na cenách v průmyslu podepíše pokles cen ropy na světových trzích. To se v rámci průmyslu projevilo v poklesu cen koksu a rafinovaných ropných produktů.

Spadly i ceny v chemickém (-3,3 %) a kovodělném (-0,6 %) průmyslu. Naopak zdražování pokračuje v energetickém sektoru. V odvětví elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu ceny vzrostly o 3,3 procenta, pokud se podíváme na samotnou elektřinu, zde se ceny včetně přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou zvedly o 4,4 procenta. A neposlední řadě dále rostly i ceny produktů potravinářského průmyslu (o 0,8 %).

Meziroční průmyslová inflace má pravděpodobně vrchol za sebou. Kulminovala v červnu na 28,5 procenta. Z červencových 26,8 procenta tak meziroční dynamika klesla v srpnu na 25,2 procenta. Při hodnocení situace oproti loňskému srpnu je zřejmé, že průmyslový sektor drtí zejména drahé energie. Ty se meziročně zvedly o 53,3 procenta. Po očištění o ceny energií činil meziroční růst cen průmyslových výrobců 16,4 procenta.

Zejména v souvislosti s tím, jak se na trh dostává letošní úroda, byl za srpen vykázán pokles cen zemědělských produktů, a to meziměsíčně o 2,3 procenta. Razantní pokles cen zaznamenaly brambory (-31,22 %), obiloviny (-6,3 %) a olejniny (-3,2 %).

PSALI JSME:
Evropský průmysl dusí vysoké ceny energií i klesající poptávka

Naopak vzestup cen byl patrný u mléka (+2,3 %), drůbeže (+1,6 %) a prasat (+0,9 %). Z meziročního pohledu se tempo růstu cen snížilo z červencových 39,8 procenta na srpnových 38,3 procenta. V rostlinné výrobě ceny meziročně vzrostly o 47,4 procenta, v živočišné výrobě byly vyšší o 28 procent.

Na rozdíl od průmyslu a zemědělství byl ve stavebnictví za srpen vykázán růst cen. Stavební práce meziměsíčně podražily o 1,3 procenta, stavební materiál o 0,3 procenta. Meziroční růst cen stavebních prací tak dále zrychlil z červencových 13 procent na srpnových 13,4 procenta. U cen materiálů tomu již bylo naopak. Po červencovém růstu o 21,7 procenta meziročně to v srpnu bylo 19,11 procenta.

Během srpna podražily i tržní služby pro podniky, když se ceny meziměsíčně zvedly o 0,8 procenta. Tady bylo hlavním faktorem razantní zdražení za reklamní služby a průzkumy trhu o osm procent. Z meziročního pohledu bylo zaznamenáno zrychlení růstu cen z červencových 6,3 procenta na srpnových 6,5 procenta.

Z pohledu centrální banky budou uvedená data chápána jako protiinflační. Jde tak o další argument pro bankovní radu ponechat na zasedání koncem září úrokové sazby nezměněné.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ceny u výrobců se začínají stabilizovat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Konec půstu, vstříc růstu

Zdá se, že s jarními měsíci, či možná spíše s poklesem inflace a jejím návratem k cíli České národní banky (ČNB), se nehledě na nadále napjatý trhu práce nálada tuzemských domácností začíná viditelně zlepšovat.

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.