Ceny v tuzemském průmyslu v červenci vzrostly nejvíce od ledna

Ceny průmyslových výrobců, o nichž v pátek informoval Český statistický úřad, v červenci překvapily, když vzrostly o 0,6 procenta v meziměsíčním vyjádření. Takto vysoký nárůst neodhadoval nikdo v rámci průzkumu agentury Reuters.
V červenci v Česku podle údajů ČSÚ zdražovaly ceny energií (+0,6 %), výrobky investiční povahy (+1 %) a meziprodukty (+0,4 %). Ilustrační foto: Pixabay.com
V červenci v Česku podle údajů ČSÚ zdražovaly ceny energií (+0,6 %), výrobky investiční povahy (+1 %) a meziprodukty (+0,4 %). Ilustrační foto: Pixabay.com

Naopak v analytické obci panovala spíše shoda na pokračování velmi pozvolného vývoje, náš odhad počítal se stagnací. V meziročním vyjádření je však průmyslová inflace stále na přívětivé úrovni 1,7 procenta. Ke stagnaci naopak došlo v případě cen v zemědělství, které tak zmírnily svůj meziroční propad na -3,7 procenta.

Ceny ve stavebnictví opět rostly tempem 0,1 procenta meziměsíčně, což v meziročním vyjádření znamená nárůst o 1,8 procenta. V případě tržních služeb jsou ceny o 1,3 procenta nižší, čímž jejich meziroční růst zůstává zachován ve výši 3,5 procenta.

Stagnace cen zemědělských výrobců v meziměsíčním srovnání byla ovlivněna příznivějším vývojem v oblasti rostlinné výroby. Oproti předchozímu měsíci, kdy ceny zeleniny a zahradnických produktů rostly více než 13% tempem, nyní došlo naopak k poklesu o 6,1 procenta, a to navzdory výraznému zdražení ovoce (+40,4 %).

Zároveň jen mírně klesaly ceny hospodářských zvířat a rostlinných výrobků (-0,7 %). V meziročním vyjádření jsou tak ceny v zemědělství stále snížené, ale jejich pokles se výrazně zpomalil (-3,7 % vs. -7,5 % v červnu), když i kvůli dražším cenám ovoce (+43,4 %) dochází ke zmírnění poklesu cen rostlinné výroby (-7,4 % vs -12,6 v červnu), a to navzdory zlevnění brambor (-23,1 %) a obilovin (-12,8 %).

V případě cen průmyslových výrobců, které vzrostly ve výraznějším tempu o 0,6 procenta oproti červnu, byl zaznamenán nárůst téměř ve všech kategoriích s výjimkou zboží dlouhodobé spotřeby, které však zlevnilo pouze o 0,1 procenta meziměsíčně.

Naopak zdražovaly ceny energií (+0,6 %), výrobků investiční povahy (+1 %) a meziproduktů (+0,4 %), ceny zboží krátkodobé povahy vzrostly jen nepatrně (+0,1 %) oproti předchozímu měsíci. Pohledem jednotlivých odvětví rostly nejvíce ceny za výrobky a služby zpracovatelského průmyslu, které jsou meziměsíčně vyšší o 0,7 procenta.

Nejvíce z nich zdražila motorová vozidla (+1,5 %). V meziročním srovnání jsou stále relativně nejdražší ceny elektřiny, plynu, páry a klimat. vzduchu (+4 %) a ceny vodního zásobování (+9,2 %). Bez energií by ceny v průmyslu meziročně vzrostly o 0,8 procenta (vs. -0,3 % v červnu).

Ačkoli bylo v případě průmyslových cen v červenci očekáváno zachování podobné úrovně jako v předchozích měsících, nakonec dochází k výraznému zrychlení dynamiky téměř ve všech průmyslových odvětvích.

Vzhledem ke stále nízké poptávce v průmyslu, horší než očekávané výkonnosti Německa a příznivému cenovému vývoji v předchozích měsících však současný nárůst nepředstavuje problém z hlediska udržení střednědobé cenové stability.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB