Ceny v zemědělství stále klesají, v průmyslu se vrátily k růstu

Ceny zemědělských výrobců meziročně sice klesají dvouciferným tempem, ale dynamika poklesu již pár měsíců zpomaluje. V dubnu se ceny meziročně snížily již dvanáctý měsíc v řadě – tentokrát o 13,4 procenta, přičemž v rostlinné výrobě klesly o 18,6 procenta a v živočišné o 7,2 procenta. Meziměsíčně pak ceny v zemědělství klesly o 3,5 procenta, ovšem v březnu poprvé po roce meziměsíčně rostly.
V rostlinné výrobě klesly letos v dubnu ceny výrobců o 18,6 procenta, v živočišné o 7,2 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Provázanost cen v zemědělství na vývoj cen potravin, a tedy i na spotřebitelskou inflaci, je poměrně silná. Zpomalování tempa meziročního poklesu naznačuje, že několikaměsíční zlevňování potravin pro konečné spotřebitele brzy narazí na svůj strop. Ostatně právě zdražení potravin stálo za meziročním zrychlení dubnové inflace na 2,9 procenta z březnových dvou procent.

Ceny průmyslových výrobců v dubnu po dvou měsících poklesu z počátku roku a březnové stagnaci meziročně vzrostly o 1,4 procenta a zvýšily se i meziměsíčně o 0,2 procenta. Na růstu se podílely zejména ceny energií – bez nich byly ceny průmyslových výrobců v dubnu meziročně nižší o 0,4 procenta.

Z dubnových čísel vychází jedna pozitivní informace, a to že odezněl rizikový faktor z počátku roku – růst cen služeb. Ceny služeb pro podniky byly sice v dubnu meziročně vyšší o 3,4 procenta, ale jejich růst zpomaluje, když v březnu byly vyšší o 4,1 procenta.

Vývoj cen průmyslových výrobců signalizuje, že jejich výraznějšího poklesu se v blízké době patrně nedočkáme. Nicméně se nemusíme obávat ani opětovného dramatického růstu inflace, která by se celoročně měla pohybovat nad dvěma procenty.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB