Černá díra u metra Černý Most zmizí. Nahradí ji dostupné bydlení a knihovna

Celkem 65 nájemních bytů, které budou splňovat požadavky pro cenově dostupné bydlení, a také nová pobočka pražské městské knihovny a kontaktní místo úřadu MČ Praha 14 vyrostou do dvou let na pražském Černém mostě.
Černá díra u metra Černý Most konečně zmizí. Foto: Česká spořitelna/MČ Praha 14

Projekt je postaven na přímé spolupráci městské části a soukromého investora. Do spoluvýstavby projektu vloží Dostupné bydlení České spořitelny (DBČS) 200 milionů Kč. Redakci FAEI.cz o tom informoval tiskový mluvčí banky Filip Hrubý. Nové byty budou určeny primárně pro lidi tzv. preferovaných profesí, jako jsou například policisté, hasiči, záchranáři, učitelé a podobně.

Tento projekt nahradí více než 30 let staré torzo přímo u stanice metra a přispěje ke zlepšení kvality života obyvatel této městské části.

Původní stavební povolení, vydané tehdejším obvodním národním výborem, bylo podle nynějšího starosty městské části Praha 14 Jiřího Zajace psáno ještě na psacím stroji.

„Jsem rád, že právě v době rychlého růstu cen bydlení se nám podařilo najít silného partnera pro tento záměr. Věříme, že nový projekt na Černém Mostě vyšle z tohoto pohledu pozitivní signál i pro celou Prahu,“ sdělil Zajac.

Již čtvrtý projekt cenově dostupného bydlení, který letos představuje společnost DBČS, je unikátní. „Nestává se často, aby městská část sama realizovala výstavbu cenově dostupného bydlení tak, jak budeme svědky v Praze 14,“ uvedl Marek Blaha, předseda představenstva společnosti Dostupné bydlení České spořitelny.

Podle jeho názoru se tento projekt může se stát příkladem pro další samosprávy, jak lze řešit stále palčivější problém cenově dostupného bydlení, který se již stal i jedním z prioritních politických témat. „V podpoře rozvoje dostupného bydlení budeme pokračovat i dále a počátkem příštího roku představíme další inovativní projekt mimo Prahu,“ přislíbil Blaha.

V novém projektu cenově dostupného bydlení na pražském Černém Mostě bude celkem 65 nájemních bytů a také nová pobočka pražské městské knihovny a kontaktní místo úřadu městské části. Foto: Česká spořitelna/MČ Praha 14

Během letošního roku začala společnost DBČS spolupracovat na výstavbě téměř 650 cenově dostupných nájemních bytů v Praze. Rezidenční objekt, který vyroste na místě v současnosti nevyužívaného pozemku ve správě městské části, zastřeší 65 bytových jednotek s více než 4 000 m2 užitné plochy. Výstavbu zajistí stavební společnost Geosan Group.

Prvním projektem výstavby dostupného bydlení podporovaným společností DBČS se letos stal pražský Prosek Park. Ten zahrnuje 254 bytových jednotek o celkové rozloze 12 324 m2. Nové byty v režimu dostupného bydlení v Prosek Parku by měly být k dispozici ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Budou pronajímány s 20% slevou na nájemném oproti tržní úrovni v dané lokalitě a náklady na nájemné budou představovat méně než 30 procent disponibilního příjmu cílové skupiny. To jsou zaměstnanci v podpůrných profesích z veřejného sektoru (např. učitelé, zdravotní sestry, policisté, apod.).

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB