
Češi si například nadále dopřávají sváteční a silvestrovské pobyty na horách či u moře, objednávají se je ovšem na kratší dobu než v uplynulých letech. Za méně dnů pobytu však nezřídka zaplatí kvůli inflace celkově zhruba to samé, co loni.
Uvedená suma 2600 korun zahrnuje výdaje za potraviny (průměrně 1 250 Kč, pozn. aut.), alkohol (průměrně 750 Kč) či pyrotechniku (průměrně 600 Kč), nikoli ovšem za silvestrovské zájezdy a pobyty.
Celkově Češi letos vydají za Silvestra, včetně silvestrovských zájezdů a pobytů, zhruba čtrnáct miliard korun, jako loni. Z hlediska obchodníků je tak Silvestr i letos druhou nejvýnosnější sváteční příležitostí, umisťuje se po suverénně vedoucích Vánocích a před Velikonoci.
Před pandemií zůstávalo podle tehdejšího průzkumu agentury Nielsen Admosphere kolem 90 procent Čechů na Silvestra domovině, tj. v Česku. Obliba silvestrovských pobytů v zahraniční však až do pandemie narůstala. Prim z „lyžařských“ destinací hrají Rakousko a Itálie, z těch prosluněných přímořských pak Egypt a Dubaj. Populární jsou ještě maďarské termální lázně.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com