Češi mají „blbou náladu“. Vláda by měla aktivněji komunikovat

Názor
Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku dramaticky padá. Podle aktuálních čísel Českého statistického úřadu poklesla letos v dubnu nejníže od listopadu 2012. Veřejnost se bojí zdražování a také zásadního zhoršení ekonomické a vlastní finanční situace. Tak „blbá nálada“ z ekonomického hlediska nepanovala takřka deset let.
Frustrace a strach lidí narůstají doslova každým dnem. Ilustrační foto: Pixabay.com

Naposledy srovnatelná frustrace obyvatelstva nastala v roce 2012, v době Nečasovy vlády. Tehdejší škrty ministra financí Miroslava Kalouska, jenž se jejich prostřednictvím snažil bojovat s dopady světové finanční a evropské dluhové krize, prohlubovaly frustraci obyvatelstva a jeho touhu po změně politické reprezentace.

K té došlo o rok později, v roce 2013, kdy po pádu Nečasovy vlády započal politický vzestup Andreje Babiše a jeho hnutí ANO. Toto je varováním i současné Fialově vládě. Pro Fialův kabinet nyní není varovný jen samotný pokles nálady spotřebitelů na desetileté dno, ale také dramatické tempo, v jakém se tento pokles odehrává. To skutečně nemá obdoby.

PSALI JSME:
Důvěra v ekonomiku: Válka na Ukrajině vystrašila především domácnosti

Frustrace a strach lidí narůstají doslova každým dnem. Zatím jsou k Fialově vládě shovívaví, neboť ta se víceméně úspěšně stylizuje do role kabinetu, jenž napravuje škody napáchané garniturou předchozí, tedy Babišovou. Také jsou lidé shovívavější kvůli válce na Ukrajině, jež způsobuje jejich určité semknutí, a to i semknutí s politickými lídry. Tyto nálady ale nevydrží věčně.

Již v dohledné době lidé ze své spotřebitelské „blbé nálady“ začnou přímo vinit současnou vládu, což bude pochopitelně vodou na mlýn opozici. Fialův kabinet by měl s veřejností aktivněji komunikovat. Jeho určitá pasivita v ekonomicky stále složitějším čase je jen další nahrávkou opozici.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra evropských spotřebitelů se v dubnu mírně zvýšila

Zavřít reklamu ×
  1. Češi mají blbou náladu od Havla a Fiala má plán a čeká na signál. Vláda hlupáků nic nezvládá protože nic nedělá a Fiala se v TV směje, jak Filip na horké jelito…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česko je na rozdíl od EU v recesi

Česká ekonomika byla zatím jako jediná v rámci EU oficiálně v závěru loňského roku v recesi. Většina ostatních členských zemí však svůj hrubý domácí produkt (HDP) zatím ještě nebyla schopna spočítat.

Česká ekonomika je v recesi, ta ale nepotrvá dlouho

Český statistický úřad (ČSÚ) v úterý zveřejnil předběžný odhad hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrtý kvartál. Ekonomika podle nových dat poklesla mezikvartálně o 0,3 procenta a meziročně o 0,4 procenta. Česká …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB