Důvěra evropských spotřebitelů se v dubnu mírně zvýšila

Názor
Důvěra spotřebitelů v eurozóně zaznamenala v dubnu mírné zlepšení, když se naopak čekal její další pokles. I přes tuto dílčí korekci strmého propadu z března zůstává spotřebitelský sentiment v eurozóně na nejnižší úrovni od listopadu 2020.
Důvěra evropských spotřebitelů se v dubnu mírně zvýšila. Ilustrační foto: Pixabay.com

Mimo nejistoty kolem války na Ukrajině se na tom významně popisuje i výrazné tempo zdražování. Konečný odhad březnové inflace v eurozóně přinesl jen nepatrnou revizi. V meziročním vyjádření růst spotřebitelských cen činil 7,4 procenta, zatímco předchozí odhad byl o desetinu vyšší. O desetinu směrem dolů na 2,9 procenta byla revidována také jádrová inflace.

Ve středoevropském regionu byla sledována čísla polské průmyslové produkce za březen, která dopadla lépe, než se čekalo. Meziročně produkce vzrostla o 17,3 procenta, tedy téměř totožně jako v únoru, zatímco analytici očekávali vlivem negativních dopadů války na Ukrajině růst v průměru pouze o 11,6 procenta.

To může být pozitivní signál i pro tuzemskou průmyslovou produkci, která bude zveřejněna za zhruba dva týdny.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra v ekonomiku: Válka na Ukrajině vystrašila především domácnosti

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Za kolik bude letos v restauraci svatomartinská husa?

Naobědvat se a utratit při tom v restauraci do 150 korun? Ještě na začátku letošního roku to bylo možné ve více než polovině krajských měst v České republice. V srpnu se ale pod tuto hranici dostali pouze lidé v …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.