Češi na svatbách šetří, dávají na ně dvě mzdy. Dříve to bylo i šest platů

Průměrný Evropan je ochoten utratit za svatbu okolo 140 tisíc korun, což je asi šestkrát méně do svatby investuje Američan. Většina Čechů je ochotna dát na svatbu dokonce ještě méně, tak dvě průměrné mzdy, někteří ani to ne. Pokud se už někdo plácne přes kapsu, bývá u něj obvykle strop 100 tisíc korun. Ukázal to průzkum Equa bank.

Mladí lidé se kvůli svatbě nechtějí zadlužit a mnozí na obřad čekají, až si na něj vydělají. Foto: Pixabay

Časy, kdy Češi utráceli za svatby poměrně vysoké částky, jsou nejspíš definitivně pryč. V 70. letech byli ochotni utratit až šestinásobek svého průměrného platu. Dnes to jsou sotva dvě mzdy. „Ekonomická krize změnila spotřebitelské chování. Od zmiňovaných sedmdesátých let totiž cena svatby rostla. Na přelomu milénia byly páry ochotny zaplatit zhruba trojnásobek průměrného měsíčního příjmu,“ uvedl Jakub PavelEqua bank, která si na toto téma nechala loni vypracovat speciální průzkum.

Podle představitelů karlovarského hotelu Imperial, který má s pořádáním veselek dlouholeté zkušenosti, se ale trend možná začíná obracet a lidé utrácejí více. „Plánování svatby je velmi stresující, proto páry obvykle volí místa, kde mohou uspořádat obřad, hostinu i svatební večírek. Často jsou ochotni si za to i připlatit, podle našich zkušeností se především díky ekonomické stabilitě investice do svateb spíše zvyšují,“ uvedl ředitel hotelu Jiří Švaříček.

V Česku se investice do svatby pohybují mezi padesáti a sto tisíci korunami. Mladí lidé se kvůli svatbě nechtějí zadlužit a mnozí na obřad čekají, až si na něj vydělají. Průzkum Equa bank také zjistil, že se za posledních 40 let přesunula významná část finanční zátěže z rodičů na svatebčany. Zatímco ještě v 90. letech platili svatbu celou, nebo její podstatnou část právě rodiče, trendem třetího tisíciletí je finanční nezávislost snoubenců. Například v posledních šesti letech si platil svatbu sám každý druhý pár.

A snaží se šetřit. Nejčastěji na kapele (40 procent), ale třeba také na svatební cestě (36 procent), videozáznamu (36 procent) nebo na profesionálním fotografovi (30 procent). Jenže když se na svou svatbu podívají zpět a mohli vrátit čas, novomanželé by podle průzkumu Equa bank tolik nešetřili na vzpomínkových záznamech. A také by vyrazili na svatební cestu.

České páry preferují svatební obřady v tuzemsku, v zahraničí jich sňatek uzavírá pouze desetina. Snoubenci si rádi vybírají zajímavé lokality blízko přírody a preferují všechny služby na jednom místě.  „Čeští snoubenci jsou spíše konzervativní a obvykle si nepotrpí na žádné výstřelky, jak to vídáme třeba v amerických reality show. Chtějí ale, aby jejich svatba byla co nejromantičtější, a podle toho si objednávají služby navíc. Nejčastěji je to například jízda v kočáře nebo v limuzíně, obřad v parku či ohňostroj,“ sdělil ředitel karlovarského hotelu.

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Investuji do hmotného s výnosem nad inflaci,“ říká úspěšný byznysmen Lubor Svoboda

Rozhovor
Na jednu stranu je dobré mít hotovost, protože ta je „král“, jak se říká, ale na druhou stranu větší peníze na účtu se až příliš rychle znehodnocují. Neotřelý, a přitom konzervativní pohled na investice z pohledu střední třídy přináší v rozhovoru pro FAEI.cz Lubor Svoboda, spoluzakladatel úspěšného nemovitostního fondu Arete, který se zaměřuje na prémiové sklady a logistická centra v Česku a na Slovensku.
Rolovat nahoru