
Kolik lidí rádo dává jako vánoční dárek peníze v hotovosti a kolik se na něho těší?
Hotové peníze v obálce jsou na Vánoce opravdu oblíbené. Na to jsme dělali výzkum už před časem a peníze v obálce se v něm se umístily mezi top deseti vánočními dárky.
Z výsledků výzkumu vyplývá, že pouze 15 procent Čechů platí při nákupu pouze v hotovosti nebo převodem z účtu. Osm z deseti lidí platí debetní kartou, na 22 % respondentů uvedlo, že k placení využívá kartu kreditní. Stále větší oblíbenost plateb kartou dokládají i čísla Sdružení pro platební karty, podle nichž vzrostl počet karetních transakcí v posledních deseti letech téměř 6,5krát, v objemu pak 3,7krát.
Zdroj: ČBA
Z nedávného výzkumu veřejného mínění, které děláte pro Českou bankovní asociaci, ale vyplývá, že řada lidí i u nás už nad hotovými penězi zlomila hůl a platí jen elektronicky. Zhruba třetina. Další třetina je ovšem proti případnému úplnému zrušení hotovosti v budoucnosti a třetina neví.
Toto není jen o možnosti technologií, ale hlavně v tom, jaké hodnoty dotazovaní lidé uznávají. Třetina dotázaných vidí ve zrušení hotovosti omezení osobní svobody.
Nedivím se. Platit kartou a online je sice pohodlné, ale když budou všechny příjmy, třeba i důchody, a placení povinně elektronicky, tak nadnárodní korporace, banky a státní moc, budou už vědět všechno o všech, což opravdu není dobře, protože pak z lidí budou už jen výrobně-spotřební jednotky. A jaký je váš osobní názor?
V této odpovědi mluvím čistě sama za sebe. V tomto případě se o ztrátu své osobní svobody neobávám, protože mám pocit, že už se všechno o všech ví. Ví se, odkud mi chodí peníze a také, kde je utrácím.
Podle ministerstva financí může obchodník legálně nepřijímat hotovosti, jako v kavárenském projektu Manifesto na Florenci, kde si za hotové peníze nekoupíte ani sodovku. Česká národní banka to považuje za porušování současného zákona, ovšem o sankcích nemluví. Jaké vidíte pozitiva v bezhotovostním režimu?
Každé má něco do sebe. Ve zrušení hotovosti je výhoda, že odpadne práce s oběživem, nebudou se muset tisknout bankovky a ochraňovat je. Člověk by také nebyl limitován, když se něco stane, že zrovna u sebe nemá dost peněz v hotovosti.
Je pravda, že když nemáte peníze fyzicky v ruce, a platíte jen elektronicky, tak méně sledujete své výdaje. Více utrácíte. Jednodušeji se vám v bezhotovostním režimu stane, že překročíte svůj rozpočet. V bankovních aplikacích se už ale objevuje i analytická část, kdy se uživateli ukazují v grafech, jak se příjmy a výdaje vyvíjejí a jakou mají strukturu.
Zkrátka, každá mince má dvě strany, i ta virtuální. Protože když jste v místě, kde není signál, nebo bude výpadek elektřiny, tak v čistě bezhotovostním světě pak budou lidé bez peněz, to je pravda.
Byl to váš první výzkum k názorům Čechů na zrušení hotovosti v budoucnosti?
Ptali jsme se na to už potřetí. A vychází to přibližně pořád stejně. Třetina je pro, třetina proti, třetina neví.
Čím to je, že i mladí spotřebitelé stále při objednávání zboží z e-shopů upřednostňují dobírku, tedy zaplacení při předání zboží, a to i třeba kartou přes mobilní platební terminál dopravce?
Dobírka je konzervatismus. Když jsme na něco zvyklí tak to jen neradi měníme. Může se ale vícekrát stát, že vám dopravce řekne, že ten den karty nebere a přijímá jen hotovost. Přece jen oblíbenost dobírky o něco klesá. V minulých letech byla zcela převažující. Dnes ji preferuje už „jen“ polovina dotázaných.
Z vašeho výzkumu vyplynulo, že se málo využívá nástroj okamžité platby. Čím to je?
Povědomí o okamžitých platbách je ještě malé a mnozí uživatelé je používají, ale ani si neuvědomují, že je to jiný nástroj, než převod z účtu na účet. Budou určitě narůstat.