V pražském tržišti Manifesto odmítají hotovost. Úřady se neshodnou, zda je to legální nebo ne

Platit lze pouze kartou nebo mobilní aplikací. Jsme budoucnost. Hotovost si nechte na spropitné. Tohle se dočtete, včetně vytištěného překlepu zasoužíme“, při vstupu na tržiště Manifesto na pražské Florenci. Většinou se setkáme s tím, že v malé hospodě či obchodě odmítají karty. Tady je to obráceně. A ukazuje se, že stát nejenže není schopen pohotově reagovat na výzvy nové ekonomiky, ale ani si vynutit dodržování platných zákonů.
Dobrou zprávou je, že i v bezhotovostní budoucnosti bude možné platit spropitné v hotovosti. Alespoň podle tvůrců pražského tržiště Manifesto. Foto: FAEI.cz

Česká národní banka (ČNB) tvrdí, že odmítání hotovosti je nelegální. Hotové peníze podle ní musí přijímat každý. Smluvní volnost obchod-zákazník se podle centrální banky na hotovost nevztahuje, neboť jde o tzv. nucené oběživo. A ČNB se v tomto odkazuje i na dosavadní judikaturu soudů.

„Odmítání hotovosti není legální. Obchodník je vždy povinen umožnit zákazníkovi platbu v hotovosti při úhradě kupní ceny, nejedná-li se více než 50 tuzemských mincí v jedné platbě,“ potvrdila ve svém stanovisku centrální banka.

Ministerstvo financí má však zcela opačný názor. Podle něho si obchod může určit sám, zda bude přijímat hotovost nebo ne, s tím, že o tom musí předem informovat zákazníka u dveří. Tvrdí, že je třeba v tomto ponechat obchodům smluvní volnost, a že pokud si obchod se zákazníkem „domluví“ bezhotovostní plnění, neuplatňují se žádné sankce.

Něco na tom asi bude, ale na druhou stranu není správné diskriminovat ty zákazníky, kteří preferují platby v hotovosti a platební karty nemají. Třeba i proto, že moderním platebním formám založeným na přikládání a pípání plastových kartiček nevěří.

A dodejme, že je logické, že ministerstvo financí by vlastně bylo moc rádo, kdyby se hotovost už tolik nepoužívala. Když totiž bude vše elektronicky, získá o všem a o všech dokonalý přehled. Prostě – Velký Bratr Berňák.

Kulturně-gastronomický pop-up Manifesto, umístěný na dosud nevyužitém pozemku poblíž Masarykova nádraží, se veřejnosti otevřel letos v červnu. Za nápadem stojí šéf neziskové organizace reSITE Martin Barry, jenž na projektu spolupracuje s Aerofilms. Společnost Penta Real Estate zapůjčila pozemek, který čeká na své trvalé využití. Manifesto o sobě tvrdí, že je prvním místem v České republice s výhradně cashless provozem (jeho fungování zajišťuje Mastercard). Faktem ale je, že v pražských Holešovicích už několik let existuje kavárna Paralelní Polis, kde lze útratu zaplatit jen v bitcoinech a v několika dalších kryptoměnách. Foto: FAEI.cz

„Smluvní svoboda je obecný princip, který je v řadě případů omezen právními předpisy. V případě přijímání tuzemské hotovosti právní předpisy stanoví povinnost všech ji akceptovat. Smluvní svoboda je v tomto tedy právním řádem omezena. Toto opakovaně konstatovaly i soudy, včetně Nejvyššího správního soudu. Proto je také hotovost označována za peníze s nuceným oběhem,“ trvá na svém ČNB.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru