V pražském tržišti Manifesto odmítají hotovost. Úřady se neshodnou, zda je to legální nebo ne

Platit lze pouze kartou nebo mobilní aplikací. Jsme budoucnost. Hotovost si nechte na spropitné. Tohle se dočtete, včetně vytištěného překlepu zasoužíme“, při vstupu na tržiště Manifesto na pražské Florenci. Většinou se setkáme s tím, že v malé hospodě či obchodě odmítají karty. Tady je to obráceně. A ukazuje se, že stát nejenže není schopen pohotově reagovat na výzvy nové ekonomiky, ale ani si vynutit dodržování platných zákonů.
Dobrou zprávou je, že i v bezhotovostní budoucnosti bude možné platit spropitné v hotovosti. Alespoň podle tvůrců pražského tržiště Manifesto. Foto: FAEI.cz

Česká národní banka (ČNB) tvrdí, že odmítání hotovosti je nelegální. Hotové peníze podle ní musí přijímat každý. Smluvní volnost obchod-zákazník se podle centrální banky na hotovost nevztahuje, neboť jde o tzv. nucené oběživo. A ČNB se v tomto odkazuje i na dosavadní judikaturu soudů.

„Odmítání hotovosti není legální. Obchodník je vždy povinen umožnit zákazníkovi platbu v hotovosti při úhradě kupní ceny, nejedná-li se více než 50 tuzemských mincí v jedné platbě,“ potvrdila ve svém stanovisku centrální banka.

Ministerstvo financí má však zcela opačný názor. Podle něho si obchod může určit sám, zda bude přijímat hotovost nebo ne, s tím, že o tom musí předem informovat zákazníka u dveří. Tvrdí, že je třeba v tomto ponechat obchodům smluvní volnost, a že pokud si obchod se zákazníkem „domluví“ bezhotovostní plnění, neuplatňují se žádné sankce.

Něco na tom asi bude, ale na druhou stranu není správné diskriminovat ty zákazníky, kteří preferují platby v hotovosti a platební karty nemají. Třeba i proto, že moderním platebním formám založeným na přikládání a pípání plastových kartiček nevěří.

A dodejme, že je logické, že ministerstvo financí by vlastně bylo moc rádo, kdyby se hotovost už tolik nepoužívala. Když totiž bude vše elektronicky, získá o všem a o všech dokonalý přehled. Prostě – Velký Bratr Berňák.

Kulturně-gastronomický pop-up Manifesto, umístěný na dosud nevyužitém pozemku poblíž Masarykova nádraží, se veřejnosti otevřel letos v červnu. Za nápadem stojí šéf neziskové organizace reSITE Martin Barry, jenž na projektu spolupracuje s Aerofilms. Společnost Penta Real Estate zapůjčila pozemek, který čeká na své trvalé využití. Manifesto o sobě tvrdí, že je prvním místem v České republice s výhradně cashless provozem (jeho fungování zajišťuje Mastercard). Faktem ale je, že v pražských Holešovicích už několik let existuje kavárna Paralelní Polis, kde lze útratu zaplatit jen v bitcoinech a v několika dalších kryptoměnách. Foto: FAEI.cz

„Smluvní svoboda je obecný princip, který je v řadě případů omezen právními předpisy. V případě přijímání tuzemské hotovosti právní předpisy stanoví povinnost všech ji akceptovat. Smluvní svoboda je v tomto tedy právním řádem omezena. Toto opakovaně konstatovaly i soudy, včetně Nejvyššího správního soudu. Proto je také hotovost označována za peníze s nuceným oběhem,“ trvá na svém ČNB.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.