Češi neumějí recyklovat elektrozařízení. Staré mobily házejí do šuplíků

Bez mobilu ani ránu. S mobily jíme, spíme i se milujeme. A kdo navíc nemá poslední model, ten zkrátka není trendy. I proto je střídáme častěji než partnera. Zhruba každé dva až tři roky vymění Češi starý kus za nový, i když předchozímu ještě nezvoní hrana. Podle odhadů odborníků tak v českých domácnostech či ve firemních skladech leží ladem až několik milionů nepoužívaných mobilních zařízení. A tady platí okřídlené nerudovské: Kam s nimi?
Češi si zatím ještě nezvykli staré telefony recyklovat. Foto: Pixabay

Málokdo přemýšlí o tom, že mobilní telefony představují zátěž pro životní prostředí, a přitom bychom jejich recyklací získali i cenný materiál. Neleží váš starý mobilní miláček v šuplíku zbytečně?

„Mobilní telefony obsahují kromě plastu i zlato, kobalt, měď, stříbro, rtuť nebo arsen. Pokud telefon skončí v koši, tedy na skládce a pak ve spalovně, je to velká zátěž pro životní prostředí,“ popisuje ekologickou stopu elektrozařízení Edward Plch ze společnosti System4u, která se zabývá správou mobilních zařízení. Baterie a LCD obrazovky navíc patří mezi odpad, který je nebezpečný pro životní prostředí.

Recyklace bez legrace

Podle dat společnosti Gartner se loni v Česku prodalo více než 4,5 milionu mobilních telefonů. V devíti z deseti případů sáhneme po smartphonech. Navíc každé dva až tři roky se rozhodneme pro lepší, vymakanější model. Firmy dokonce vydávají své vlastní předpisy na výměnu techniky. A tak se mobilní zařízení začínají hromadit, nejen z nostalgie, ale i z obav ze zneužití dat. Obnovení továrního nastavení totiž nezaručuje trvalé vymazání dat.

„Existují pouze odhady, kolik procent lidí recykluje svůj mobilní telefon. Ty nejnižší se pohybují okolo šesti až deseti procenty, ty nejvyšší okolo 20 procent. Co se týká našich ročních sběrů, ty se pohybují okolo 10 tisíc kusů,“ řekl pro FAEI.cz Miloš Polák, konzultant neziskového projektu sběru nepotřebných mobilních telefonů REMOBIL.

PSALI JSME:
Může být popelnice „chytrá“? Ano. Například ty v Kolíně byly „chytřejší“ o dva roky dříve než v Orlové

Firmy válcují domácnosti

Češi si zatím zkrátka ještě nezvykli staré telefony recyklovat. „O trochu lepší je situace ve firmách, kde se technika kupuje hromadně a vedení nechce staré telefony skladovat. Pokud si u nás firma objedná dodávku a nastavení nových telefonů, většinou nám ty staré rovnou odevzdá,“ dodává Plch.

„Likvidaci mobilních telefonů má v naší společnosti na starost externí specializovaná firma. Máme tak záruku, že je s nimi odpovědně nakládáno i po jejich vyřazení z provozu,“ uvedla pro portál FAEI.cz o zodpovědném přístupu k recyklaci společnosti Lidl tisková mluvčí Zuzana Holá.

„Staré a nefunkční mobily likvidujeme jako elektroodpad. Oddělujeme baterie a telefon. Telefony se mění zhruba po 3–4 letech. Na skladě tedy žádné staré telefony nemáme, vše se ekologicky likviduje,“ řekla pro FAEI.cz Regina Feiferlíková, koordinátorka komunikace, otrokovické továrny Continental.

Statistika ohledně množství odevzdaných telefonů je skeptická. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že životnímu prostředí nejvíce prospějeme tím, když své mobilní zařízení budeme používat co nejdéle.

PSALI JSME:
Jak se vyznat v přívlastcích firem: zelená, ekologická, zodpovědná?

Zavřít reklamu ×
  1. Není se čemu divit. Je snad jasné, že v domácnosti bude aspoň jeden záložní telefon, když v dnešní době stačí jeden nešikovný pád a minimálně digitizer je prasklej. Zároveň proč hned dávat mobil do elektroodpadu, když se dá ještě rozprodat na díly? (tedy aspoň v případě flagship mobilů). Stejně to ta recyklační firma pak udělá..pošle odpad do číny, kde vyberou cenné věci, ty případně zrepasují a prodají na Aliexpressu, co se pak už z mobilu číňanum nehodí putuje někam na čínskou černou skládku, takže ekologie 0 a vývar pro firmu s elektroodpadem jak blázen 😉 Takže lidi, zrecyklujte si mobil doma, vyberte vše co se dá zpeněžit a až skelet mobilu hoďte do elektroodpadu…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.