Češi se o práci se zajímají i na dovolené. Nejlepší ale je „odstřihnout se“, radí personalisté

Pracovní a soukromý čas už Češi nevnímají striktně odděleně, tvrdí na základě svého nejnovějšího průzkumu Workmonitor společnost Randstad. Na pracovní telefonáty, e-maily a textové zprávy reaguje mimo svou běžnou pracovní dobu okamžitě 58 % českých zaměstnanců, 44 procent je ochotných řešit pracovní záležitosti během svých dovolených.
Čas na počítači se dá věnovat pracovním, ale i osobním záležitostem, přitom je jedno, zda jste v zaměstnání či doma. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Čtyři z deseti oslovených Čechů (42 %) přitom tvrdí, že jejich nadřízený očekává, že budou k dispozici mimo pracovní dobu. To může znamenat, že poměrně velké množství zaměstnavatelů tlačí na pracovníky, aby plnili své úkoly nad rámec běžných povinností, a to včetně víkendů, svátků a dovolených.

Češi to ale tak nevnímají, protože ze všech zkoumaných zemí nejméně (17 %) pociťují nátlak řešit pracovní záležitosti během dovolených a volna. Jistě k tomu přispívá i fakt, že se 87 % Čechů (nejvíce ze sledovaných zemí v průzkumu – pozn. red.) může během dovolené a volna snadno vzdát svých pracovních povinností.

Prolínání pracovního a soukromého času ale funguje i obráceně. Z průzkumu totiž vyplynulo, že více než tři čtvrtiny (77 %) českých pracovníků občas během své pracovní doby řeší i soukromé záležitosti.

Hranice se stírá

ČR v tomto parametru patří nad průměr, který je celosvětově 67 %, přičemž nejvíce se soukromé záležitosti řeší během pracovní doby v Hongkongu (87 %) a nejméně v Itálii (54 %).

„Pozorujeme, že se postupně stírá jasná hranice mezi pracovní dobou a osobním volnem, a to především u kvalifikovanějších a samostatnějších pozic, které to umožňují,“ komentuje výsledky průzkumu Alžběta Honsová z české pobočky společnosti Randstad.

Zkušenosti podle ní ukazují, že je to pozitivní jev jak pro zaměstnavatele, který tímto způsobem dosáhne vyšší efektivity, tak i pro zaměstnance, kteří mají větší pocit svobody a nemusejí řešit problémy s vymýšlením dovolené kvůli návštěvě úřadů, třídních schůzek a podobně. „Do značné míry k tomuto jevu přispěl i fenomén práce z domu, respektive odkudkoliv, který se stále více rozmáhá,“ říká Honsová.

Dohodněte se na zástupu

Personalista Tomáš Surka tvrdí, že nejlíp si na dovolené odpočine ten, kdo se úplně odstřihne od své práce: „Začněte tím, že se s kolegy a nadřízenými dohodnete na svém zastupování. Mělo by se však týkat jen nejnutnějších záležitostí. Zástup neznamená, že kolegovi předáte veškeré své činnosti. Před odjezdem si se svým zástupcem domluvte schůzku a svou agendu mu předejte. Proberte všechny možné situace, které mohou nastat, a domluvte se, jak je zástupce vyřeší.“

Nejlepší dovolená je podle Surky off-line a přichází na to stále více lidí: „Notebooky a telefony by měly zůstat v mimopracovním využití. Maximálně je vhodné stanovit si určitý omezený časový úsek, kdy dojde k rychlé kontrole došlých zpráv. Stačí, když budou kolegové v práci vědět, že svého spolupracovníka zastihnou jen v určitou odpolední hodinu.“

Pan Kamil z Liberce potvrdil našemu portálu, že podobné chování praktikuje jako majitel a vedoucí manažer menší firmy už od roku 2016, kdy byl na několikatýdenní dovolené autem po Evropě. „Tehdy jsem poprvé na mobilu vypnul datové přenosy v roamingu,“ vzpomíná a dodává, že když nastal nějaký problém, zaměstnanci jej na něj upozornili esemeskou nebo hlasovým vzkazem.

Čas na sebe a na rodinu

„Zkuste během dovolené na práci vůbec nemyslet. S rodinou a přáteli, kteří s vámi cestují, se můžete dohodnout, že na práci vůbec nepřijde řeč. Pokud se vaše myšlenky přece jen protnou s prací, zapište si své nápady a postřehy do telefonu nebo na papírek a pusťte je zase rychle z hlavy,“ radí Surka.

„Snaha o vyvážený pracovní a soukromý život vítězí, zaměstnanci chtějí více volnosti a dovolené, aby měli čas na sebe a své rodiny,“ uvedla již dříve pro portál FAEI.cz Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment.

„Už jen z důvodu, že stále větší vliv na trhu práce získává generace tzv. mileniálů, která díky tomu, že vyrostla v kolébce moderních technologií, nechápe, proč je nutné pracovat od-do na jednom místě, když svou práci může díky technologiím často udělat odkudkoliv a kdykoliv, navíc ve stejné kvalitě a rychlosti,“ sdělila manažerka.

Podle Součkové se často se mylně uvádí, že generace tzv. mileniálů má oproti předchozím generacím zcela odlišné preference. „Není to pravda,“ tvrdí: „Stejně jako v případě jejich rodičů k jejich prioritám patří vyváženost pracovního a soukromého života, jen si o výhody, které ji umožní, umí lépe říci a mají k tomu velmi silné argumenty.“ Generace X k diskuzi o pracovních podmínkách podle ní nebyla vychována a pravidla bere často jako neměnná. „Generace mileniálů je o nich naopak připravena diskutovat,“ tvrdí Součková.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena