Nástup na dovolenou i její délku určuje výhradně zaměstnavatel

Poradna

Beru si dovolenou! Zvláště o nadcházejících prázdninách obvyklá věta, která je však velkým a častým omylem plynoucím z neznalosti. Nezáleží totiž na libovůli zaměstnance, kdy a na jak dlouho si vezme dovolenou. Termín nástupu i její délku určuje výhradně zaměstnavatel.

Nástup na dovolenou i její délku určuje výhradně zaměstnavatel. Foto: Redakce

V praxi to samozřejmě většinou vypadá tak, že vedení firmy ve spolupráci s pracovníky vytvoří s předstihem plán dovolených tak, aby byl naplněn účel dovolené deklarovaný zákonem – zregenerovat se tak, aby zaměstnanec byl poté schopen vykovávat svou práci. Zaměstnavatel je při sestavování plánu dovolených také povinen přihlížet nejen ke svým provozním potřebám, ale také k oprávněným požadavkům zaměstnanců. Obvykle to vypadá tak, že se zaměstnanec s předstihem se svým nadřízeným s předstihem domluví a včas mu předloží písemnou žádanku k podpisu. Ale…

ZÁLEŽÍ NA ZAMĚSTNAVATELI

Zákoník práce totiž výslovně stanoví, že ten, kdo určuje termín čerpání dovolené, je pouze zaměstnavatel. Musí tak učinit písemně a nejpozději 14 dní před nástupem na dovolenou. Tímto způsobem však může zaměstnancům „zrežírovat“ celé čtyři týdny zákonem garantované dovolené, jen musí dbát na to, aby jedna část nařízené dovolené byla nejméně dvoutýdenní. Představa některých zaměstnanců, že si zakoupí cenově výhodný last minut zájezd a po splnění jakési oznamovací povinnosti v práci jim už nic nestojí v cestě na letiště, je naivní. Stačí nesouhlas zaměstnavatele a mají smůlu. Nejedou a nedomohou se na zaměstnavateli ani úhrady ceny propadlého zájezdu.

Dalším omezením je, že zaměstnavatel nemůže nařídit dovolenou na dobu, kdy je pracovník v pracovní neschopnosti, na vojenském cvičení nebo čerpá mateřskou či rodičovskou dovolenou. Musí dovolenou určit, aby ji pracovník vyčerpal v tom kalendářním roce, kdy nárok na ni vznikl. To se často nepodaří, i když důvodem by nemělo být to, že pracovník pro dovolenou v daném roce nemá „upotřebení“ nebo si ji chce spojit s volnem v dalším roce. Jedinými důvody pro převádění dovolené do dalšího roku jsou dlouhodobá pracovní neschopnost zaměstnance nebo provozní důvody na straně zaměstnavatele.

PROPLÁCÍ SE V JEDINÉM PŘÍPADĚ

A jak se tedy nakládá s dovolenou, kterou si pracovník z výše uvedených důvodů nevybral? Je opět na zaměstnavateli, aby dovolenou nařídil, v případě té „staré“ to však musí stihnout do 30.6. Když nestihne, právo určit si nástup a dobu trvání (loňské) dovolené přechází na zaměstnance. Když opět zasáhne vyšší moc, dovolená se kumuluje až do doby, kdy dojde k jejímu čerpání nebo v případě ukončení pracovního poměru výjimečně i proplacení. V případě hromadění dovolené z důvodu dlouhodobé pracovní neschopnosti nebo mateřské dovolené zaměstnavatel odloží její čerpání až na dobu, kdy zmíněné překážky v práci pominou.

Dalším tradovaným omylem je, že nevyčerpanou dovolenou je zaměstnavatel povinen proplatit. Jediným důvodem pro proplácení nevyčerpané dovolené je ukončení pracovního poměru. A tomu se dá předejít jednoduchým způsobem – pracovníkovi ve výpovědní lhůtě se čerpání dovolené nařídí. Dovolenou není možné proplatit ani v případě, že se na tomto způsobu kompenzace zaměstnanec a jeho šéf domluví.

Časté otázky se týkají práva zaměstnavatele odvolat pracovníka z dovolené. Toto právo skutečně má, a to dokonce v případě, že vše bylo nahlášeno a schváleno s patřičným předstihem. Pokud se však u zaměstnavatele tzv. podstatně změnily podmínky oproti stavu, kdy dovolenou povolil, může svého pracovníka povolat zpět do zaměstnání. Tomu však (na rozdíl od zmíněného zájezdu last minute) v tomto případě vzniká nárok na uhrazení vzniklých nákladů.

Na co si dát pozor při plánovaní dovolené?

  1. O termínu a délce vlastní dovolené nerozhoduje zaměstnanec, ale výhradně zaměstnavatel, i když v praxi obvykle dochází k dohodě.
  2. Právem zaměstnavatele je naplánovat celou dovolenou svých zaměstnanců při dodržení pravidla, že jedna část musí být nejméně dvoutýdenní.
  3. Nástup na dovolenou musí zaměstnavatel oznámit písemně a minimálně s předstihem 14 dní.
  4. Dovolenou není možné nařídit v době pracovní neschopnosti, vojenského cvičení, mateřské a rodičovské dovolené.
  5. Nevyčerpanou dovolenou lze proplatit pouze v případě ukončení pracovního poměru.
  6. Zaměstnavatel má ve zdůvodněných případech právo odvolat pracovníka z řádně povolené dovolené, tomu však vzniká nárok na uhrazení vzniklých nákladů.
Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zaměstnání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Devět z deseti rodičů dává dětem kapesné. Nejčastěji kolem pěti stovek měsíčně

Průzkum
Typické české dítě jako kapesné od svých rodičů dostává kolem 500 Kč měsíčně, rodiče mu je vyplácí pravidelně každý měsíc a nejčastěji v hotovosti. Vyplývá to z marketingového výzkumu, který si na téma rodinné finance u výzkumné agentury Kantar zadala Equa bank. Oceňujeme, že banka šetření neprezentuje jako „reprezentativní průzkum“, což při pěti stech respondentů činí řada jiných firem.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru