Jak strávit dovolenou bez myšlenek na práci

Názor
Nejlíp si na dovolené odpočine ten, kdo se úplně odstřihne od své práce. Jak se na dny odpočinku správně připravit a jak na ni během dovolené zapomenout?
Je vhodné stanovit si určitý omezený časový úsek, kdy na dovolené rychle kontrolovat došlé zprávy. Stačí, když budou kolegové v práci vědět, že vás zastihnou jen v určitou odpolední hodinu. Foto: Pixabay

Začněte tím, že se s kolegy a nadřízenými dohodnete na svém zastupování. Mělo by se však týkat jen nejnutnějších záležitostí. Zástup neznamená, že kolegovi předáte veškeré své činnosti. Před odjezdem si se svým zástupcem domluvte schůzku a svou agendu mu předejte. Proberte všechny možné situace, které mohou nastat, a domluvte se, jak je zástupce vyřeší.

Příjemné je vrátit se k čistému a uklizenému pracovnímu stolu. Proto si udělejte chvilku a své pracovní místo uveďte do pěkného stavu. A rovnou si stanovte první úkoly, které na vás budou čekat po návratu z dovolené. Volné dny strávíte s pocitem, že na vás čeká po příchodu do práce přesný seznam věcí, které musíte vyřídit.

Nastavování nepřítomnosti v kanceláři v e-mailovém prohlížeči už dnes slouží často právě jen v letních měsících. Když lidé cestují za obchodem, jsou neustále ke své schránce připojení.

PSALI JSME:
Nástup na dovolenou i její délku určuje výhradně zaměstnavatel

To však neplatí o dovolené. Během ní se je lepší úplně od práce odstřihnout a e-mail si nastavit tak, aby ostatní dostali zprávu o vaší nepřítomnosti. Některé firmy dokonce odesílatele zpráv informují o tom, že byla jeho zpráva smazána a vyzývají je, aby poštu odeslali příjemci znovu, až se vrátí do práce.

Nejlepší dovolená je off-line. Přichází na to stále více lidí. Notebooky a telefony by měly zůstat v mimopracovním využití. Maximálně je vhodné stanovit si určitý omezený časový úsek, kdy dojde k rychlé kontrole došlých zpráv. Stačí, když budou kolegové v práci vědět, že svého spolupracovníka zastihnou jen v určitou odpolední hodinu.

Zkuste během dovolené na práci vůbec nemyslet. S rodinou a přáteli, kteří s vámi cestují, se můžete dohodnout, že na práci vůbec nepřijde řeč. Pokud se vaše myšlenky přece jen protnou s prací, zapište si své nápady a postřehy do telefonu nebo na papírek a pusťte je zase rychle z hlavy.

Autor je managing partner ve společnosti Devire
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi letos za letní dovolenou utratí v průměru 23 tisíc. Čtvrtina lidí si ji ale vůbec nemůže dovolit

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Všimli jste si? Peníze leží i v kanceláři

Nestarali jste se? Pak jste možná přišli úplně zbytečně o peníze. Řeč je o příspěvcích z fondu kulturních a sociálních potřeb, na které si mohou dosáhnout zaměstnanci organizačních složek státu, státních …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru