Jak strávit dovolenou bez myšlenek na práci

Nejlíp si na dovolené odpočine ten, kdo se úplně odstřihne od své práce. Jak se na dny odpočinku správně připravit a jak na ni během dovolené zapomenout?
Je vhodné stanovit si určitý omezený časový úsek, kdy na dovolené rychle kontrolovat došlé zprávy. Stačí, když budou kolegové v práci vědět, že vás zastihnou jen v určitou odpolední hodinu. Foto: Pixabay

Začněte tím, že se s kolegy a nadřízenými dohodnete na svém zastupování. Mělo by se však týkat jen nejnutnějších záležitostí. Zástup neznamená, že kolegovi předáte veškeré své činnosti. Před odjezdem si se svým zástupcem domluvte schůzku a svou agendu mu předejte. Proberte všechny možné situace, které mohou nastat, a domluvte se, jak je zástupce vyřeší.

Příjemné je vrátit se k čistému a uklizenému pracovnímu stolu. Proto si udělejte chvilku a své pracovní místo uveďte do pěkného stavu. A rovnou si stanovte první úkoly, které na vás budou čekat po návratu z dovolené. Volné dny strávíte s pocitem, že na vás čeká po příchodu do práce přesný seznam věcí, které musíte vyřídit.

Nastavování nepřítomnosti v kanceláři v e-mailovém prohlížeči už dnes slouží často právě jen v letních měsících. Když lidé cestují za obchodem, jsou neustále ke své schránce připojení.

To však neplatí o dovolené. Během ní se je lepší úplně od práce odstřihnout a e-mail si nastavit tak, aby ostatní dostali zprávu o vaší nepřítomnosti. Některé firmy dokonce odesílatele zpráv informují o tom, že byla jeho zpráva smazána a vyzývají je, aby poštu odeslali příjemci znovu, až se vrátí do práce.

Nejlepší dovolená je off-line. Přichází na to stále více lidí. Notebooky a telefony by měly zůstat v mimopracovním využití. Maximálně je vhodné stanovit si určitý omezený časový úsek, kdy dojde k rychlé kontrole došlých zpráv. Stačí, když budou kolegové v práci vědět, že svého spolupracovníka zastihnou jen v určitou odpolední hodinu.

Zkuste během dovolené na práci vůbec nemyslet. S rodinou a přáteli, kteří s vámi cestují, se můžete dohodnout, že na práci vůbec nepřijde řeč. Pokud se vaše myšlenky přece jen protnou s prací, zapište si své nápady a postřehy do telefonu nebo na papírek a pusťte je zase rychle z hlavy.

Autor je managing partner ve společnosti Devire
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB