Češi se přestali očkovat. Hrozí návrat epidemií a vymýcených nemocí

Nemoci, proti kterým očkujeme, nevymizely. V ČR se stále setkáváme s černým kašlem, závažnou pneumokokovou infekcí a máme zkušenosti i s epidemiemi chřipek či spalniček. Z dostupných dat je patrné, že proočkovanost v ČR v posledních letech postupně klesala v podstatě u všech povinných očkování a obdobný trend je možné sledovat i u vakcín doporučených. To ale může mít v budoucnu závažné následky.
V České republice je hlášen největší počet onemocnění klíšťovou encefalitidou ze všech zemí EU, ale proočkovanost je ze všech nejnižší. V roce 2020 dosahovala pouze 33 procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

Přínos očkování můžeme vidět hlavně v dramatickém snížení výskytu a vymizením některých onemocnění. Pokud ale proočkovanost klesne pod určitou hranici, mohou se vrátit závažná infekčních onemocnění.

Intervaly očkování jsou totiž nastaveny tak, aby si organismus vytvořil optimální množství protilátek, avšak pokud nejsou dodrženy, účinnost očkování může klesat.

„Rizika mnoha onemocnění lze snížit očkováním, které patří mezi účinné možnosti prevence a zachránilo již stamiliony životů. Vysoká proočkovanost přispívá ke kolektivní imunitě, což v důsledku podporuje nepřímou ochranu rizikové populace. Díky dochází také k úspoře budoucích nákladů na léčbu ze zdravotního rozpočtu,“ říká Mgr. Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního průmyslu (AIFP).

PSALI JSME:
Technologie by zabránily přednostnímu očkování prominentů

Pneumokok, chřipka a černý kašel

„K zabránění šíření onemocnění v populaci je potřeba dosáhnout dostatečně vysoké proočkovanosti. Tím se vytvoří tzv. kolektivní imunita a chráněni jsou i jedinci, kteří nemohou být očkováni ze zdravotních důvodů, případně jedinci, kteří si nevytvoří protilátky po očkování,“ upozorňuje na nutnost vysoké proočkovanosti populace MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR.

Například dlouhodobý pokles proočkovanosti proti pneumokokům u dětí v ČR je alarmující. V době zavedení hrazeného očkování se proočkovanost pohybovala kolem 80 procent, deset let poté došlo k výraznému poklesu (odhad pro rok 2018 byl pouze 65 %, pozn. aut.). Ve srovnání s některými evropskými zeměmi je proočkovanost u nás velmi nízká (Švédsko a Dánsko 97 %, Slovensko 96 %, Norsko 95 %, Belgie 94 %, Francie a Itálie 92 %, Švýcarsko a Německo 84 %).

„Proočkovanost proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám poklesla od roku 2007 v celorepublikovém průměru o více než 14 procent, a to téměř z 98 procent v roce 2007 až k 83,5 % o deset let později. Každoročně tak můžeme sledovat výrazný sestupný trend proočkovanosti proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám,“ uvádí Dvořáček z AIFP.

PSALI JSME:
Češi se bojí spalniček, laboratoře jsou přeplněné

Pouze okolo sedmi až osmi procent Čechů se každoročně nechá očkovat proti chřipce. Pokud se zaměříme na obyvatele starší 65 let, kteří spadají do rizikové skupiny, těch se v roce 2018 v České republice nechalo naočkovat 21,8 procenta.

Pro srovnání v Irsku se v roce 2018 naočkovalo 68,5 procenta obyvatel starších 65 let a ve Velké Británii dokonce 72 procenta. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je cílem 75% proočkovanost rizikové populace.

„Míra proočkovanosti proti HPV (lidský papilomavirus, pozn. red.) u nás klesá. Ze studie Inovace pro život vyplývá, že v roce 2012 bylo v České republice proočkováno 75,7 procenta populace, zatímco o pět let později již pouze 63,7 procenta. Ve skupině třináctiletých chlapců proočkovanost dosahovala jen 29,7 procenta,“ vypočítává Jakub Dvořáček.

PSALI JSME:
Očkování: Když v Británii polevili na 80 % populace, vypukla epidemie spalniček

Jediným očkováním, které si z dlouhodobého hlediska udržuje stabilní – byť ne ideální – proočkovanost, je povinné očkování hexavakcínou, které chrání proti šesti nemocem: Záškrtu, tetanu, černému kašli, Haemophilus influenzae typu b, žloutence typu B a dětské obrně.

Očkování dětí by se nemělo odkládat. V ČR je totiž v posledních letech pozorován vysoký výskyt černého kašle, zejména u nejmenších dětí do jednoho roku, které ještě nebyly, nebo nemohly být očkovány.

„Hexavakcína je jedinou povinnou očkovací látkou v kojeneckém věku. Ochraňuje dítě proti šesti vážným nemocem. Komfortní je nižší antigenní zátěž, menší množství vpichů, a tudíž méně ‚stresu‘ pro dítě. Je třeba si uvědomit, že většina z nemocí se dále vyskytuje a jejich následky mohou být závažné, ne-li fatální,“ vysvětluje MUDr. Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

PSALI JSME:
Češi si z klíšťat hlavu nedělají. Kolik stojí očkování a vyplatí se?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.