Češi se bojí spalniček, laboratoře jsou přeplněné

Tisíce Čechů se obávají, aby se nenakazily nebezpečnými spalničkami, a zaplňují laboratoře, kde si nechávají testovat hladinu protilátek. Některá pracoviště mají tak plno, že berou zájemce dokonce i o víkendech.
Laboratoře, kde se testují protilátky na spalničky, jsou letos přeplněné. Foto: Pixabay

Očkování dětí je sice už desítky let povinné (byť někteří rodiče to pro ně odmítají), spoustě dospělým už ovšem protilátky „vyprchaly“ – lidé nad třicet let nemohou mít jistotu, že jsou před chorobou dostatečně chráněni.

Ministerstvo zdravotnictví letos zaznamenalo už více než 500 nakažených, přičemž podle krajní varianty by letos mohlo onemocnět až tisíc lidí. V uplynulém roce přitom lékaři evidovali přibližně 200 pacientů.

Začalo se v roce 1969

Očkování dětí proti spalničkám bylo zahájeno v roce 1969. Nejprve jednou dávkou, která ovšem nepokryla ani celé období dětství. Dvě dávky, které se začaly aplikovat později, také nebyly určeny na celý život. Bez obav by teoreticky mohli být lidé, kterým je dvaapadesát nebo více – spalničky většinou v dětství prodělali, takže mají celoživotní imunitu.

Epidemiologové ovšem upozorňují, že ne každé dítě tehdy infekci přežilo, takže není rozumné se spoléhat na to, že nenaočkované dítě získá imunitu „přirozenou“ cestou. A mezi staršími jsou rovněž lidé, kteří nebyli očkovaní a ani neonemocněli, takže by se měli naočkovat teď.

„Z našich údajů vyplývá, že nedostatečnou nebo hraniční hodnotu protilátek má přibližně 37 % lidí z těch, kteří byli v minulosti očkováni, ať už jednou, nebo dvěma dávkami vakcíny. Významnější rozdíl mezi těmito dvěma skupinami není pozorován,“ uvádí Aneta Medonosová, odborná garantka infekční sérologie z laboratoře SYNLAB.

Právě SYNLAB patří mezi laboratoře, které provádí testování na hladinu spalničkových protilátek. Podle Státního zdravotního ústavu je v celé zemi asi padesát pracovišť, které takové testy provádí. Krevní zkouška včetně případného očkování vyjde v řádově na stovky korun, obvykle nepřekročí tisícikorunu.

PSALI JSME:
Češi si z klíšťat hlavu nedělají. Kolik stojí očkování a vyplatí se?

Několikanásobně více zájemců

Do laboratoří přitom letos zavítalo několikanásobně více zájemců než vloni. Jen na pracovištích SYNLAB si letos nechalo změřit hladinu protilátek v krvi bezmála 11 tisíc lidí. Za celý loňský rok jich přitom byly necelé tři tisíce.

Na odběr přitom není třeba přijít nalačno, výsledky jsou hotové do druhého dne. „Na základě tohoto vyšetření lidé zjistí, zda je nutné podstoupit přeočkování, nebo zda je hladina protilátek v jejich těle dostatečná a nemusí tak svůj organismus přeočkováním zbytečně zatěžovat,“ upřesňuje Medonosová.

Hodně zájemců chodí například také do Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě, kde provádí testy právě i víkendech a svátcích. Zatímco za celý loňský rok si tam nechalo ověřit přítomnost protilátek asi 800 lidí, letos už jich je hodně přes šest tisíc. Ostravsko přitom patří mezi regiony s velkým výskytem spalniček.

„Spalničky v Evropě v roce 2018 dosáhly rekordního počtu nemocných. Pokud hovoříme o celé Evropě, bylo v tomto roce zaznamenáno celkem 82 596 případů, zatímco v letech 2009 až 2017 se počet případů pohyboval mezi 5 273 až 33 254,“ uvádí ministerstvo zdravotnictví.

PSALI JSME:
Africké virové onemocnění, které hromadě zabíjí kosy, může nakazit i člověka

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru