Češi se bojí spalniček, laboratoře jsou přeplněné

Tisíce Čechů se obávají, aby se nenakazily nebezpečnými spalničkami, a zaplňují laboratoře, kde si nechávají testovat hladinu protilátek. Některá pracoviště mají tak plno, že berou zájemce dokonce i o víkendech.
Laboratoře, kde se testují protilátky na spalničky, jsou letos přeplněné. Foto: Pixabay

Očkování dětí je sice už desítky let povinné (byť někteří rodiče to pro ně odmítají), spoustě dospělým už ovšem protilátky „vyprchaly“ – lidé nad třicet let nemohou mít jistotu, že jsou před chorobou dostatečně chráněni.

Ministerstvo zdravotnictví letos zaznamenalo už více než 500 nakažených, přičemž podle krajní varianty by letos mohlo onemocnět až tisíc lidí. V uplynulém roce přitom lékaři evidovali přibližně 200 pacientů.

Začalo se v roce 1969

Očkování dětí proti spalničkám bylo zahájeno v roce 1969. Nejprve jednou dávkou, která ovšem nepokryla ani celé období dětství. Dvě dávky, které se začaly aplikovat později, také nebyly určeny na celý život. Bez obav by teoreticky mohli být lidé, kterým je dvaapadesát nebo více – spalničky většinou v dětství prodělali, takže mají celoživotní imunitu.

Epidemiologové ovšem upozorňují, že ne každé dítě tehdy infekci přežilo, takže není rozumné se spoléhat na to, že nenaočkované dítě získá imunitu „přirozenou“ cestou. A mezi staršími jsou rovněž lidé, kteří nebyli očkovaní a ani neonemocněli, takže by se měli naočkovat teď.

„Z našich údajů vyplývá, že nedostatečnou nebo hraniční hodnotu protilátek má přibližně 37 % lidí z těch, kteří byli v minulosti očkováni, ať už jednou, nebo dvěma dávkami vakcíny. Významnější rozdíl mezi těmito dvěma skupinami není pozorován,“ uvádí Aneta Medonosová, odborná garantka infekční sérologie z laboratoře SYNLAB.

Právě SYNLAB patří mezi laboratoře, které provádí testování na hladinu spalničkových protilátek. Podle Státního zdravotního ústavu je v celé zemi asi padesát pracovišť, které takové testy provádí. Krevní zkouška včetně případného očkování vyjde v řádově na stovky korun, obvykle nepřekročí tisícikorunu.

PSALI JSME:
Češi si z klíšťat hlavu nedělají. Kolik stojí očkování a vyplatí se?

Několikanásobně více zájemců

Do laboratoří přitom letos zavítalo několikanásobně více zájemců než vloni. Jen na pracovištích SYNLAB si letos nechalo změřit hladinu protilátek v krvi bezmála 11 tisíc lidí. Za celý loňský rok jich přitom byly necelé tři tisíce.

Na odběr přitom není třeba přijít nalačno, výsledky jsou hotové do druhého dne. „Na základě tohoto vyšetření lidé zjistí, zda je nutné podstoupit přeočkování, nebo zda je hladina protilátek v jejich těle dostatečná a nemusí tak svůj organismus přeočkováním zbytečně zatěžovat,“ upřesňuje Medonosová.

Hodně zájemců chodí například také do Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě, kde provádí testy právě i víkendech a svátcích. Zatímco za celý loňský rok si tam nechalo ověřit přítomnost protilátek asi 800 lidí, letos už jich je hodně přes šest tisíc. Ostravsko přitom patří mezi regiony s velkým výskytem spalniček.

„Spalničky v Evropě v roce 2018 dosáhly rekordního počtu nemocných. Pokud hovoříme o celé Evropě, bylo v tomto roce zaznamenáno celkem 82 596 případů, zatímco v letech 2009 až 2017 se počet případů pohyboval mezi 5 273 až 33 254,“ uvádí ministerstvo zdravotnictví.

PSALI JSME:
Africké virové onemocnění, které hromadě zabíjí kosy, může nakazit i člověka

Zavřít reklamu ×
  1. Je mi 67 let,takže jsem spalničky prodělala na základní škole. Zaráží mě v článku věta: epidemiologové ovšem upozorňují,že ne každé dítě tehdy infekci přežilo. Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu,takže něco vím o infekcích. Pocházím z malého města..cca 3000 obyvatel. Ale co moje paměť sahá /beru v úvahu příslušnou oblast na území republiky/ nikdy nikdo nezemřel z dětí v této části. Proč se straší lidi? Proč se hlavně lidi přicházející ze zemí bez očkovacích systémů nedají do karantény,jako tomu bylo dříve anebo povinně nedojde k proočkování těchto lidí,případně členů rodiny,když se říká,že sem jdou za prací celé rodiny. Někde je zádrhel…hlavně problém je v podhlášenosti negativních reakcí na vakcinaci u SÚKLu, ono se to hodí..pro statistiky,pak se snadno ti nahoře holedbají ,že se negativa vakcin jen vzácně vyskytují. Já sama vím o několika výskytech,a rozhodně ti “ vzácní“ mají doživotně vystaráno. A jako vždy…jde hlavně o byznys. Proč se neočkuje jako za nás?
    A proč pediatři nejsou poctiví v hlášeních negativních reakcí po vakcinaci? Otázek na „proč“ by bylo více. Ale odpovědi vás neuspokojí.

    • Děkuju za komentář, v okolí je několik dětí se silnými nú po očkování. Bagatelizování a podhlášenost je obrovská, ostatně to se ví. V článku se jasně píše, že v klidu mohou být jen ti, kteří nemoc prodělali. Zajímavé je i to, že vyvanutí protilátek není rozdílné po jednom, nebo dvou očkováních. Máme tu tedy generace, které obešli minimální riziko poškození ze spalniček očkováním a teď neví, kdy je spalničky mohou potkat, vzhledem k vyvanutí protilátek a to už s mnohem větším rizikem vážného průběhu. Tomu se lidově říká: “ vyhánět čerta ďáblem“.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.