Češi si za poslední dva roky pořídili přes pět tun investičního zlata

Češi si v roce 2022 pořídili 2,4 tuny investičního zlata, informoval specializovaný server zlato.cz s odvoláním na údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ), který nedávno uzavřel bilanci dovozu a vývozu zlata za loňský rok. Loňský dovoz zlata do ČR byl podle serveru, jenž se specializuje na zpravodajství o cenných kovech, byl absolutně nejvyšší za poslední desetiletí.
Češi si loni podle statistického úřadu pořídili 2,4 tuny investičního zlata. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle ČSÚ se loni do Česka celkem dovezlo 9,4 tuny zlata v hodnotě 12,2 miliardy korun a ze země se vyvezly 3,4 tuny. Rekordním měsícem byl březen po přepadení Ukrajiny Ruskem, kdy bylo dovezeno 1 778 kilogramů zlata a vyvezeno 330 kilogramů.

Přes tunu zlata bylo dovezeno ještě v únoru a dubnu. Podle údajů Generálního ředitelství cel (GŘC) se loni v říjnu a v listopadu víc zlata z Česka vyvezlo, než dovezlo. „Možná to bylo způsobeno tím, že v těchto měsících byl i dovoz zlata nejnižší v roce, čemuž vévodil říjen s importem pouhých 399 kilogramů vzácného žlutého kovu,“ usuzuje web zlato.cz.

V prosinci se podle něj situace opět znormalizovala a dovoz zlata stoupl na celkem standardních 543 kilogramů.

PSALI JSME:
Cena zlata vzrostla téměř o pětinu za tři měsíce

„Po odečtení vývozu u nás zůstalo 281 kilogramů zlata, z toho zhruba polovinu lze považovat za investiční,“ napsal autor článku Rudolf Marek.

Za celý loňský rok pak Češi do svých rezerv přidali šest tun zlata ve špercích, slitcích a mincích, zatímco jejich centrální banka navýšila devizové rezervy ve zlatě jen o 1,4 tuny. V covidovém roce 2021 se podle GŘC do Česka dovezlo 8,9 tuny zlata. Po odečtení exportu u nás našlo majitele 5,5 tuny zlata. Zhruba polovina v podobě šperků a 2,7 tuny v podobě slitků jako čistě investičního zlata.

David Marášek, hlavní analytik společnosti Zlato, na dotaz redakce FAEI.cz připomněl, že v letech 2011 a 2012 se na tuzemském trhu prodaly zhruba 1,9 tuny zlata. „V posledních předcovidových letech jsme odhadovali roční dovozy investičního zlata na zhruba dvě tuny ročně, “ upřesnil Marášek. Češi si tak podle něj za poslední dva roky pořídili přes pět tun investičního zlata.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
ČNB loni nakoupila jeden a půl tuny zlata. Češi dvojnásobek

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?