Češi spoří na všechny způsoby

České domácnosti si za minulý rok naspořily 208 miliard korun. Celkové úspory v korunách i cizích měnách tak vzrostly na 3,27 bilionu korun a o celý bilion tak převyšují půjčky obyvatelstva tvořené zejména hypotékami.
České domácnosti si za minulý rok naspořily 208 miliard korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tempo spoření poté, co se pandemie dostala pod kontrolu, zpomalilo, ale neustalo. Objevil se totiž nový nepřítel konzervativních střadatelů, a to inflace tlačená vzhůru zejména růstem cen energií. Další důvod, proč myslet na zadní kolečka.

Velmi nepatrně, ale přece, se české domácnosti začaly zajišťovat proti inflaci přesunem peněz na lépe úročené účty. Jen za prosinec přesunuly z většinou neúročených běžných účtů na lépe zhodnocovaná konta 16,5 miliardy korun.

Na termínovaných vkladech přibylo za prosinec 18 miliard korun, na stavebním spoření šest miliard. Přesto nechávají české domácnosti ležet na běžných účtech 1,79 bilionu korun.

PSALI JSME:
Převis vkladů nad úvěry je nejvyšší za posledních dvacet let

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Snaha Ruska uniknout „defaultu“ se blíží ke konci

Spojené státy tento týden ukončily platnost výjimky, která umožňovala americkým investorům inkasovat splátky ruského státního dluhu. Kličkování Ruska před „defaultem“ (nesplácením státního dluhu, pozn. red.) se tak …

Nadešla hodina ruského bankrotu?

Pravděpodobnost ruského bankrotu se dneškem citelně zvyšuje. Americké ministerstvo financí totiž ve středu těsně po půlnoci newyorského času, zakázalo přijímat americkým bankám a jednotlivcům splátky od ruské vlády.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB