Češi stráví v práci o 13 % více času než Němci

Podle výsledků délky pracovního týdne zveřejněných tento týden Eurostatem lidé v západní Evropě (s výjimkou Portugalska) tráví prací výrazně méně času než na východě. Nejméně času věnují práci v hlavním pracovním poměru lidé v Nizozemí (33 hodin týdně), naproti tomu nejvíce v Řecku (41 h/t).
Jeden společný rys v rámci celé EU lze najít – a sice výrazně vyšší počet odpracovaných hodin v zemědělství. Ilustrační foto: Pixabay.com

ČR se svými necelými 40 hodinami se řadí jednoznačně na východ Evropy, protože zde máme osmý nejdelší pracovní týden, a to přitom rozdíl od těch před námi je vlastně jen symbolický. Jedná dobrá zpráva: Za posledních deset let se pracovní týden Čechům zkrátil o 1,2 hodiny.

Výsledky jsou samozřejmě ovlivněny nejenom ekonomickou úrovní země, ale i využíváním částečných úvazků, které jsou u nás spíš raritou než běžnou praxí. Vidět je to třeba v oborech HORECA, kde Němci odpracují týdně jen 32 hodin. Naproti tomu v ČR se výsledky většiny odvětví pohybují jen těsně pod 40 hodinami s výjimkou stavebnictví (43 h/t). Na druhé straně žebříčku u nás je pak školství s 37,5 h/t.

Lze diskutovat o tom, jak je pracovní doba vyžívána, ale to vlastně může platí pro jakoukoliv zemi. Podstatné je, že i když v práci na východě trávíme více času, ekonomicky východ stále zaostává za západem. Zde svoji roli sehrává struktura ekonomiky, respektive zaměření na nízkou či vysokou přidanou hodnotu, ale také způsoby, jakými se taková produktivita – zvláště ve službách – počítá.

Výsledky rovněž ovlivňují i kulturní rozdíly mezi jednotlivými zeměmi. Příkladem budiž běžné zavírání obchodů o svátcích či nedělích apod. Možná jeden společný rys v rámci celé EU však lze najít, a sice výrazně vyšší počet odpracovaných hodin v zemědělství. I v Nizozemí, kde to v průměru vypadá na čtyřdenní pracovní týden, zemědělci stráví prací téměř čtvrtinu více času než ostatní.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB