Češi tankují nejlevněji z okolních zemí, dokonce levněji než Poláci

Zdražování pohonných hmot v Česku pokračuje, i když jeho tempo mírně zpomaluje. V uplynulém týdnu zdražil podle dat společnosti CCS benzín v průměru o 19 haléřů na litr, na 38,51 koruny za litr. Cena nafty vzrostla dokonce o 21 haléřů na litr a stojí 37,20 koruny za litr.
Češi tankují nejlevněji z okolních zemí, dokonce levněji než Poláci. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V příštím týdnu lze očekávat mírný růst se pohonných hmot v ČR. Cena ropy Brent se totiž stabilizovala, byť na poměrně vysoké úrovni, a v posledních dnech dokonce lehce klesá. Současně však dochází k oslabování koruny vůči dolaru.

Tyto tendence, jež na cenu u českých čerpacích stanic mají protichůdný dopad, vyústí v příštím týdnu v růst cen u českých čerpacích stanic o zhruba deset haléřů na litr, jak v případně benzínu, tak nafty.

Za stabilizací ceny ropy Brent a jejím mírným poklesem v posledních dnech stojí zejména ekonomické potíže Číny, která představuje největšího světového dovozce ropy. Ve středu zveřejněná data potvrdila přetrvávající deflační tlaky v čínské ekonomice.

Ty signalizují její obecnější útlum, včetně ochabnutí poptávky po ropě a ropných produktech. I přes rušnou letní sezónu, která tradičně posiluje poptávku po ropě, a i přes červnové omezování těžby v podání Ruska, právě kvůli situaci v Číně nemá cena ropy sílu dále růst. Zůstává tak citelně pod úrovní 90 dolarů za barel.

Cenu ropy tedy probíhající vrcholná turistická sezóna drží nahoře, leč není s to ji zvednou výše. Přitom nárůst ceny ropy z předchozí doby je v cenách pohonných hmot v ČR již prakticky zcela započítán.

Levněji než Češi tankují v EU těchto dnů benzín Slovinci, Bulhaři a Rumuni. A také obyvatelé Malty. V Polsku benzín stojí v průměru stejně jako v Česku. Ve všech ostatních zemích EU je dražší než v ČR. Při cestách do nebo z Chorvatska se tedy vyplatí tankovat benzín právě ve Slovinsku.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB