Češi utíkají před inflací ke zlatu. Němce ale jen tak nedoženou

Analýza
Perspektiva inflace a s tím spojená obava ze znehodnocení úspor už druhé čtvrtletí za sebou dělá z drahých kovů v očích Čechů ten nejbezpečnější přístav pro jejich úspory. Vyplývá to z Barometru obliby spoření za třetí čtvrtletí letošního roku, který připravuje Asociace českých stavebních spořitelen. Teprve potřetí v jeho šestileté historii zlato přeskočilo stavební spoření.
Potřetí v šestileté historii Barometru obliby spoření zlato přeskočilo stavební spoření. Ilustrační foto: Pixabay.com

Celkově poklesl Barometr obliby spoření o 3,4 procentního bodu na hodnotu 36 procent. V porovnání s předchozím čtvrtletím jde o výrazný pokles, nejvyšší v historii Barometru, navíc už třetí v řadě. Podle asociace je to signál, že Češi začínají být ve vztahu k úsporám rezervovanější.

„Vývoj Barometru jasně signalizuje, že Češi začínají mít vinou rostoucí inflace obavy o své úspory. Preference drahých kovů, které ve třetím čtvrtletí dosáhly 54% oblíbenosti, svědčí o tom, že lidé hledají formu investice, která má v jejich očích trvalou hodnotu. Jde o učebnicové chování v nejistých dobách,“ informoval redakci tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

Stavebko, které dlouhodobě vedlo v preferencích spoření, se ve třetím čtvrtletí umístilo těsně na druhém místě – se ztrátou dvou procentních bodů za drahými kovy získalo 52 procent. I při současném růstu inflace stále nabízí zhodnocení, které udrží cenu peněz, a je tak stále nejoblíbenější a nejbezpečnějším finančním produktem pro dlouhodobé uložení peněz.

PSALI JSME:
Anonymizace vlastnictví: Daňový ráj můžete mít i doma

Německo: Nejvyšší poptávka po zlatých slitcích od roku 2009

Údaje ze srpnového reprezentativního průzkumu Barometru uskutečněného na vzorku tisícovky tuzemských respondentů, podporují i „tvrdá data“ Světové rady pro zlato (WGC) která tento týden zveřejnila aktualizovanou zprávu o investicích do zlata v evropském regionu. Podle ní investice do zlata od vypuknutí pandemie covid-19 podpořil postoj Evropské centrální banky (ECB).

Zatímco loňská celoroční poptávka po zlatých prutech a mincích v Evropě činila 249 tun, podle údajů WGC investice do těchto produktů jen v prvním letošním pololetí dosáhly 146 tun. Podle agentury Bloomberg v témže období loňského „koronavirového“ roku němečtí investoři nakoupili zlaté slitky a mince o hmotnosti víc než 80 tun v hodnotě kolem čtyř miliard eur.

V Německu, které je tradičně největším odběratelem mincí a slitků v Evropě, byla v letošním prvním pololetí poptávka po fyzických slitcích nejvyšší přinejmenším od roku 2009. Němci se do nákupů „žlutého kovu“ vrhají jako na pojistky proti rostoucí inflaci. Podle průzkumu univerzity Steinbeis vlastní zlato 25 procent všech Němců starších 18 let, zatímco akcie vlastní jen asi 15 procent.

PSALI JSME:
Bohatí lidé a rodiny v rekordní míře žádají fyzické zlato, bojí se. Hrozí celosvětový „run“ na zlato?

Češi sázejí na jistotu, jsou konzervativní

Barometr podle Šedivého dlouhodobě ukazuje, že Češi jsou ve vztahu ke svým úsporám zvyklí sázet spíše na jistotu a srozumitelnost: „Investice na kapitálovém trhu velká část z nich příliš nevyhledává. A pokud se již na něm rozhodnou zhodnotit své peníze, volí spíše obezřetnější cestu podílových fondů než přímé investice na burze.“

Češi obecně dávají přednost konzervativnějším formám uložení peněz – to potvrzují i výsledky Barometru obliby spoření za třetí čtvrtletí, kde se třetím nejpreferovanějším produktem stalo penzijní spoření (48 %) následované spořicími konty (39 %). Podílové fondy se dlouhodobě udržují přibližně uprostřed mezi sledovanými investičními možnostmi Barometru a ve třetím čtvrtletí se umístily na pátém místě s 34 procenty.

Až za fondy skončily přímé investice do akcií či obligací (33 %) a životní pojištění (rovněž 33 %). Role životního pojištění je však primárně v jeho rizikové části, a proto nepřekvapí jeho poměrně nízká preference jako spořicího produktu. Kryptoměny, velmi nejisté investice, většině Čechů k srdci příliš nepřirostly a ve třetím čtvrtletí skončily s 23 procenty na chvostu Barometru.

PSALI JSME:
Více než čtvrtina Čechů se nevyzná v možnostech investování

Zavřít reklamu ×
  1. už běžím těch pár fufňů co mám jako rezervu vyměnit za zlato..až mi odejde kotel budu zlatem topit,nebo v něm prát taky mi bude chladit potraviny.A super se zlato prodává,ale to vám při koupi neřeknou.Tedy ještě je možné investovat do zlata papírového,to je taky super. kauf.Osobně mě investiční letadla nechávají v klidu.Protože platí že aby jeden vydělal musí někdo prodělat.Nechávám je těm kteří mohou o své kačky přijít.Je to styl lehce nabyl lehce pozbyl.Taky si ty peníze nebudu vázat do stavebka,když nevím co bude za 5 let nebo do penzijního připojištění.Penzijko měla má 75 letá maminka,když umřela nevyplatili z něho ani to co tam vložila.Já jsem invalidní důchodce tak musím být na každou kačku opatrná.A když mi inflace celou rezervu sežere ? no tak to se začnu chodit pást mezi regály do supermarketu,bude to styl státe nejsi slušný nebudu slušná taky.A že si dělám rezervu,když si mohu na vše půjčit,z ID důchodu se blbě splácí a nejlevnější půjčka je ta ktrou si nemusím vzít.Ale jsou lidi kteří si půjčí a investují to třeba do bitconů,což je víra ve virtuální nic,letadlo do kterého když naskočíte vyskočíte včas vyděláte ,jinak zapláčete

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Co se může stát na finančních trzích?

První kvartál roku 2023 by se měl nést zejména ve znamení bilancování roku 2022. Uplynulý rok byl jedním z nejsložitějších a nejtěžších let pro investory či obchodníky za několik posledních desetiletí. Dá se …

Převratné produkty: Lék na obezitu od Novo Nordisk

V našem článku o převratných produktech se podíváme na firmu Novo Nordisk. Původně malá farmaceutická společnost se po 30 letech díky neustálým inovacím v oblasti insulinových léčiv a výraznému zvýšení produktivity …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB