Češi už berou méně, i když třeba na pásce vidí více korun

Analýza
Už je to tady. Zase dochází na otřepané utahování opasků. Většina Čechů už v letošním prvním čtvrtletí brala v meziročním srovnání reálně méně, a to i když mnozí dosud viděli na pásce o pár korun více. A to jsme byli teprve na počátku ekonomického ustrnutí. Inflace, i už ta oficiálně přiznávaná, totiž sežrala větší část statistického růstu mezd.
Češi už berou méně, i když třeba na pásce vidí více korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nárůst nominální průměrné mzdy v prvním čtvrtletí podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) činil meziročně pět procent. Průměrná mzda statistikům vyšla na 34 077 korun měsíčně. Tři čtvrtiny z toho růstu ale sebralo zdražování, tedy inflace. „Zaměstnanci si zase tak moc nepolepšili,“ řekl novinářům analytik ČSÚ Dalibor Holý.

Jenže realita je ještě úplně jinde. Inflace, tedy ekonomický vývoj, kdy si za korunu toho koupíme méně, je ve skutečnosti mnohem vyšší než obvykle zveřejňovaná dvě tři procenta. Do spotřebního koše totiž nejsou započítávány nemovitosti. A ty za posledních pět let zdražily zhruba o 40-60 procent. Přitom bydlení patří k jedněm z nejdůležitějších životních položek.

A stejně tak potraviny. Každý ve svém košíku, nikoliv tom všeobjímajícím statistickém, také vidí, že potraviny rok, co rok v celkovém balíku nezdražují jen tak trochu, jak se snaží namluvit statistika. Důležité totiž je, co všechno se do toho zamixuje.

PSALI JSME:
Inflace neplatí pro každého stejně

Základní potraviny lezou nahoru setrvale a teď s krizí to bude ještě více, protože drhnou dovozy, a potravinová soběstačnost naší země není nic moc. Zato máme všude na polích štědře dotovanou řepku. Jenže „žlutého moru“ se nenajíme. A tak jídlo zdražuje.

Oficiální statistika do svého koše započítá například i elektroniku, auta a další víceméně zbytné věci. Takže statisticky je na tom většina lépe a lépe. Číselně ano.

Ze statistik je vidět, že nejvíce nominálně rostly mzdy ve školství a u zdravotních sester, až o 60 procent za devět let v letech 2011 a 2019. Vypadá to hezky. Jenže je to růst z prachbídné základny, takže tento růst není k potlesku, ale jen k pokývání hlavou.

PSALI JSME:
Není zdražování jako zdražování

„Mzdy ve školství se za devět let reálně zvýšily o 37 procent,“ sdělil v tiskové zprávě předseda ČSÚ Marek Rojíček. Učitelky na prvním stupni základních škol šly za devět let z 25 633 na více než 41 tisíc korun měsíčně. Všeobecné sestry bez specializace z 23 243 korun na 35 173 korun.

Jde o částky v mediánu, to znamená, že většina v tomto segmentu bere zhruba tuto částku. Nejde o čistý průměr. Jenže stejně: Inflace za těch devět let jim většinu z toho sebrala – tedy nejen ta v letošním prvním čtvrtletí.

Nejlépe se měli šéfové v průmyslové výrobě. Medián u nich činí více než 70 tisíc korun měsíčně anebo programátoři s více než 56 tisíci. To už jsou výplaty, kde ani skutečná inflace tolik nebolí, protože s takovou výplatou dosáhnete na hypotéku, a i když jsou nemovitosti tak drahé, tak to zase vyrovnávají levné hypotéky.

PSALI JSME:
Slabá koruna není klíčovým důvodem citelné inflace, může za ni dosavadní rychlý růst mezd

Vůbec statistika je ošemetná věc, jak výstižně upozornil analytik ze skupiny Natland Petr Bartoň. Podle něho statisticky nominální mzdy ve výkazech porostou, i když tisíce lidí budou bez práce, anebo vlastně právě proto.

„V hospodářství dál zůstanou nezasažení vysokopříjmoví pracovníci, ale ubude nízkopříjmových, kteří přijdou o práci. Průměrné i mediánové mzdy se však počítají jen z průměru lidí, kterým zůstala práce, a tak průměr může dál růst. Ne proto, že by si každý vydělal víc, ale proto, že ti s nízkými příjmy si už nevydělávají vůbec a nejsou tak započítáni,“ napsal novinářům Bartoň.

Každopádně i šéfům z průmyslové výroby nejspíše od druhé poloviny roku u výplat zatrne, protože zakázky dojíždějí, a i když se ekonomiky rozpačitě uvolňují, analytici už vidí váznutí poptávky. Zkrátka, za korunu si toho méně koupíme, ale pro většinu bude mnohem těžší ji vydělat.

PSALI JSME:
Dopady budou kruté. Většina citelně zchudne

×
 1. Už 30 let poslouchám, že je potřeba si utáhnout opasky, ale nevím kdy byla doba, že jsme je měli povolené. Poslední cca 3 roky se sice zvyšovali mzdy, ale zase jsme poslouchali, že si to nezasloužíme a jiný pláč zaměstnavatelů a přitom se obratem zdražovalo.
  Ted je opačná situace a světe div se zase se zdražuje.
  Už se asi nedožiju doby kdy nebudu poslouchat nic o utahování opasků, zvyšování produktivity, zmrazování mezd nebo neudržitelný růs mezd atp

 2. Všude jen čtu strašení, katastrofy a hrůzu, co se na nás hrne. Proč jste vy novináři takový, že nás pořád krmíte negativně…??? Ubohé

 3. Když čtu o průměru 34 tisíc a vím, že žádný z cca 70 kolegů prodavačů je nemá ani vzdáleně, tak bych někoho zabil.

 4. Češi jsou jen druhořadý národ v Evropě a taky podle toho vypadají platy.Už v roce 2000 se ptali přední ekonomové Václava Klause proč dusí českou ekonomiku nízkými platy a nebyl schopen odpovědět.Tak se ekonomika dusí už 30 let,protože lidé jen kupují potraviny,inkaso a na další věci se už nedostane.Kola ekonomiky nelze roztočit bez pěnez.Všechny západní ekonomiky žijí s velkých výplat za které se také hodně nakupuje a všechno funguje.Tady si např.nové auto nemůže dovolit skoro nikdo.

 5. Češi budou brát vždycky méně,protože jsou podřadný národ.Patříme k východu Evropy a ne k západu kam se pořád cpeme a západ se nám akorát směje.

  • Za pár let možná budete rád, že patříte k tomu východu Evropy a budete se tomu muslimskému západu Evropy smát.

 6. jo všichni jsou spokojení a já taky nikdy jsem nevěřil že se dožiju toho že můj roční důchod se bude rovnat měsíčnímu poslance -tady opravdu zvítězila pravda a láska a nebo bude ještě líp -čau lidi šetřete koruny a voni vám je znehodnotěj ??????

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Agentura Fitch potvrzuje Česku rating

Světově významná ratingová agentura Fitch Ratings včera opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-. Česko tak vykazuje stejný stupeň spolehlivosti svého zadlužení jako Belgie, …

Hypotéky utržené ze řetězu

Podle zveřejněných dat serveru hypoindex.cz, která lze brát jako aproximaci na konci měsíce zveřejňovaných oficiálních dat České národní banky, byl objem nově poskytnutých hypoték (včetně refinancování) v loni …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půl milionů Čechů nesplatilo dluhy včas, letos jich nejspíš přibude

Analýza
Ke konci roku evidovalo sdružení SOLUS ve svém registru dlužníků, kteří dlouhodobě neplní své závazky, celkem 505 tisíc dospělých Čechů. Je to zhruba o 50 tisíc lidí méně než před rokem. Experti ale varují, že letos může tento trend nabrat opačný směr. Už se objevují první špatné zprávy, že dlužníků přibude.
Rolovat nahoru