Češi v únoru přidali do úspor v bankách dalších 25 miliard korun

Analýza
Celková bilanční suma bankovního sektoru vzrostla během února jen velmi mírně, konkrétně o 0,2 procenta meziměsíčně, a dosáhla hodnoty 10 417 miliard korun. Meziroční tempo růstu mírně zpomalilo na sedm procent. V únoru hrály hlavní roli úvěrové obchody s klienty (+0,8 % m/m) a investice bank do dluhových cenných papírů (+1,7 % m/m).
Obyvatelstvo v únoru nově v bankách naspořilo 25 miliard korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Celkové vklady zakončily druhý měsíc roku v objemu 7 123 miliard korun, což je o 0,7 procenta více než v lednu. V meziročním srovnání jsou celkové vklady vyšší o 7,2 procenta. Nefinanční podniky přidaly v únoru na své účty zhruba 31 miliard korun (+2,1 % m/m), obyvatelstvo nově naspořilo 25 miliard korun (+0,7 % m/m).

Ve výsledku můžeme opět sledovat poměrně intenzivní nárůst tzv. nad-vkladů, jejichž celkový objem přesáhl hodnotu 550 miliard korun. Většinu těchto extra úspor drží na svých účtech domácnosti, z čehož je evidentní, že existuje dostatečná finanční síla pro oživení spotřeby.

Celkové úvěry zrychlily své tempo růstu na 0,8 procenta meziměsíčně a uzavřely únor na hodnotě 4 401 miliarda korun. V meziročním srovnání se růst udržel na podobné úrovni jako v lednu, tedy 6,9 procenta.

PSALI JSME:
Češi dál spoří, ale už jinak. Přesto mají v bankách přes 3,6 bilionu korun

Nástup nového roku vypadal pro nové firemní úvěry nadějně, když dosáhly podobné hodnoty jako v předchozím roce, avšak únor tento trend nepotvrdil.

Firmy v únoru uzavřely nové úvěrové smlouvy v objemu necelých 30 miliard korun, což je o téměř 17 procent méně než v únoru 2023. Nižší objem byl realizován jak v korunových úvěrech (15,1 mld. Kč), tak v eurových (14,7 mld. Kč). U úvěrů obyvatelstvu dochází s postupným poklesem úrokových sazeb k také postupnému oživení trhu hypotečních úvěrů.

V únoru bylo poskytnuto 13,2 miliard korun nových hypoték, což je o téměř 75 procent více než v únoru 2023, avšak stále zhruba o třetinu méně než v letech 2022 a 2021. Spotřebitelské úvěry poprvé překonaly hranici deseti miliard korun nových úvěrů v jednom měsíci. V meziročním srovnání je únorová hodnota nových spotřebitelských úvěrů vyšší o 35 procent.

Autorka je analytička Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Úspory obyvatel se rekordně zvyšují

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB