Češi v únoru přidali do úspor v bankách dalších 25 miliard korun

Analýza
Celková bilanční suma bankovního sektoru vzrostla během února jen velmi mírně, konkrétně o 0,2 procenta meziměsíčně, a dosáhla hodnoty 10 417 miliard korun. Meziroční tempo růstu mírně zpomalilo na sedm procent. V únoru hrály hlavní roli úvěrové obchody s klienty (+0,8 % m/m) a investice bank do dluhových cenných papírů (+1,7 % m/m).
Obyvatelstvo v únoru nově v bankách naspořilo 25 miliard korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Celkové vklady zakončily druhý měsíc roku v objemu 7 123 miliard korun, což je o 0,7 procenta více než v lednu. V meziročním srovnání jsou celkové vklady vyšší o 7,2 procenta. Nefinanční podniky přidaly v únoru na své účty zhruba 31 miliard korun (+2,1 % m/m), obyvatelstvo nově naspořilo 25 miliard korun (+0,7 % m/m).

Ve výsledku můžeme opět sledovat poměrně intenzivní nárůst tzv. nad-vkladů, jejichž celkový objem přesáhl hodnotu 550 miliard korun. Většinu těchto extra úspor drží na svých účtech domácnosti, z čehož je evidentní, že existuje dostatečná finanční síla pro oživení spotřeby.

Celkové úvěry zrychlily své tempo růstu na 0,8 procenta meziměsíčně a uzavřely únor na hodnotě 4 401 miliarda korun. V meziročním srovnání se růst udržel na podobné úrovni jako v lednu, tedy 6,9 procenta.

PSALI JSME:
Češi dál spoří, ale už jinak. Přesto mají v bankách přes 3,6 bilionu korun

Nástup nového roku vypadal pro nové firemní úvěry nadějně, když dosáhly podobné hodnoty jako v předchozím roce, avšak únor tento trend nepotvrdil.

Firmy v únoru uzavřely nové úvěrové smlouvy v objemu necelých 30 miliard korun, což je o téměř 17 procent méně než v únoru 2023. Nižší objem byl realizován jak v korunových úvěrech (15,1 mld. Kč), tak v eurových (14,7 mld. Kč). U úvěrů obyvatelstvu dochází s postupným poklesem úrokových sazeb k také postupnému oživení trhu hypotečních úvěrů.

V únoru bylo poskytnuto 13,2 miliard korun nových hypoték, což je o téměř 75 procent více než v únoru 2023, avšak stále zhruba o třetinu méně než v letech 2022 a 2021. Spotřebitelské úvěry poprvé překonaly hranici deseti miliard korun nových úvěrů v jednom měsíci. V meziročním srovnání je únorová hodnota nových spotřebitelských úvěrů vyšší o 35 procent.

Autorka je analytička Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Úspory obyvatel se rekordně zvyšují

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypoteční trh v březnu dál posiloval

Tuzemské banky a stavební spořitelny poskytly v březnu letošního roku hypoteční úvěry přesahující 18 miliard korun. Vyplývá to z údajů Hypomonitoru, které redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rakovina plic zabije 85 procent pacientů, jejich šance se ale zvyšuje

Analýza
Každý rok onemocní v Česku rakovinou plic okolo šesti tisíc lidí, přičemž 85 procent z nich dříve nebo později této chorobě podlehne. I tak se díky rozvoji moderní medicíny vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení kvalitního života neustále zlepšují. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když specialisté některé moderní trendy představovali.