Češi vybavují potomky do života penězi i vzděláním

Průzkum
Podle výzkumu Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinky) více než 90 % Čechů, kteří už mají děti či vnoučata, plánuje svým potomkům ulehčit start do samostatného života výbavou či věnem. Výzkum uskutečnila společnost STEM/MARK na reprezentativním vzorku populace ČR ve věkové kategorii 18-75 let v počtu 1009 osob.
Češi vybavují potomky do života penězi i vzděláním. Výše částky, kterou Češi plánují dát svým dětem do začátku jejich života, se však podle průzkumu liší. Ilustrační foto: Pixabay.com

Většina Čechů svým potomkům, ať už jde o děti nebo vnoučata, usnadňuje start do samostatného života za pomoci věna nebo výbavy. Nejčastěji jim věnují peníze a pomáhají s vybavením domácnosti. Třetí místo obsadilo podle výzkumu pro Buřinku vzdělání.

„Stále častěji se při křtech setkávám s rodiči, kteří svým potomků šetří na vzdělání už od jejich narození. Studovat v zahraničí je v dnešní době velmi snadné, ale často nákladné. Rodiče proto dětem šetří už od kolébky,“ popisuje Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské.

Vyhledávané je i stavební spoření, dětem ho plánuje dát více než třetina rodičů či prarodičů. Jeho obliba neklesla ani v roce 2020, kdy byly rodinné rozpočty naplno zasaženy opatřeními na potlačení pandemie.

A kdy také kleslo úročení vkladů na stavebním spoření na jedno procento, jak upozornil Roman Bečička, úvěrový analytik společnosti Broker Trust. O výhodnosti nových smluv budou podle něj nyní rozhodovat především dvě věci: Akční nabídky a poplatky za vedení účtu.

Výše částky, kterou Češi plánují dát svým dětem do začátku jejich života, se podle průzkumu liší. Třetina respondentů si za cíl dala částku vyšší než 100 000 korun, další třetina považuje naopak tuto hranici za maximální možnou částku. Zbylá třetina si výší částky není jista, nebo čeká, jak se vyvine situace na trhu.

PSALI JSME:
Čeští rodiče otáčejí: Čtyři z pěti by podpořili své děti v rozhodnutí vyučit se řemeslu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Analýza
Klecový chov slepic sice skončí podle loni schváleného zákona až v roce 2027, mnozí chovatelé se ale novým pravidlům přizpůsobuje s předstihem už nyní.  Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. A ta se zvyšuje – právě i kvůli změně chovu nosnic.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru