Česká ekonomika letos spadne do recese

Názor
COVID-19 ochromil globální ekonomiku: Vedl k náporu na zdravotní systém, karanténním opatřením a omezením zahraničního obchodu (omezení subdodávek v rámci výrobních řetězců). Pozitivní je, že jednotlivé vlády a centrální banky se nezvykle rychle snaží rychlými kroky zmírnit negativní dopady na ekonomiky.
Aktuálně jsme v prostředí, kdy na denní bázi se výrazně mění makroekonomické prostředí. Foto: Depositphotos.com

I přesto však českou ekonomiku čeká v letošním roce pokles. Aktuálně lze jen obtížně předpovědět, jak dlouho budou omezení trvat, jak moc zasáhnou jednotlivé sektory. Délku problémů bude ovlivňovat mimo jiné navýšení zdravotní kapacity a případně přechod na tzv. smart karanténu. Hloubku pak zase opatření vlád, centrálních bank, ale i bank, které mohou omezit dopady na podniky (aby likvidní problémy nepřerostly v úpadek), na zaměstnanost, na příjmy domácností (odklady splátek bank, Antivirus/kurzarbeit) a důvěru.

Aktuálně jsme v prostředí, kdy na denní bázi se výrazně mění makroekonomické prostředí. Uvádíme proto tři možné scénáře jejího vývoje. Liší se v předpokladech délky karantény a problémů v dodavatelských řetězcích a předpokládají různou schopnost a rychlost ekonomiky se restartovat.

  1. Scénář „Oživení za 3M“ vychází z předpokladu, že omezení ekonomiky díky karanténě a dodavatelským problémům bude pokračovat po většinu druhého čtvrtletí. Zároveň díky poklesu důvěry firem a podniků poklesnou investice a budou více postižená procyklická odvětví.
  2. Scénář „Oživení za 6M“ vychází z předpokladu, že omezení ekonomik by trvalo déle, až v průběhu podzimu by se ekonomika začala postupně normalizovat. Takový vývoj by logicky znamenal větší propad ekonomiky a část negativních efektů bychom viděli ještě v roce 2021.

PSALI JSME:
Rána pod pás. Nákaza pošle dosud našlápnuté Česko i s celou Evropou do recese

  1. Scénář „Rychlé oživení“ optimisticky předpokládá rychlý nástup „smart karantény“, zvýšení vládních opatření pro podporu ekonomiky a především jejich rychlé nasazení a velmi dobré zvládnutí situace v EU. Restart ekonomiky tak bude snazší a důvěra nebude tolik ochromená, což se projeví především v roce 2021.

Česká ekonomika v letošním roce spadne do recese. Výrazně poklesnou investice a vývozy, mimo jiné i v důsledku poklesu německé ekonomiky, který předpokládáme v pásmu od -3 až -5 procent. Do záporných čísel se dostane také spotřeba domácností, což se projeví především v první polovině roku (omezení aktivity ve službách i v maloobchodu). Domácnosti i firmy také z opatrnostních důvodů odloží část nákupů zboží dlouhodobé spotřeby a investic více do budoucna.

Hloubka recese bude záviset na tom, jak dlouho bude aktuální stav trvat. Pokud by se začala ekonomika ještě během druhého čtvrtletí navracet zpět směrem ke standardnějšímu fungování, může dojít k rychlejšímu oživení domácí poptávky. Stát totiž toto období překlene výrazným zvýšením svých výdajů a trh práce (především míra nezaměstnanosti) tak nemusí být tolik dotčená. Čím déle ale budou výrazná omezení ekonomiky trvat, tím více se budou opatření přenášet na trh práce i do vývoje zahraničního obchodu.

Na rozdíl od finanční krize čekáme, že ekonomické oživení bude relativně rychlé a po nastartování se ekonomika vrátí relativně rychle k slušnému růstu. Vyšší růst HDP pro rok 2023 je dán nutností dočerpat prostředky z EU, kdy růst HDP půjde postupně opět nahoru, ačkoliv méně, než tomu bylo v roce 2015. V tuto chvíli nepředpokládáme, že by následkem nynějšího ekonomického propadu došlo ke změnám v objemu prostředků, které jsou jednotlivým zemím EU alokovány v programovém období 2014-2020.

Autor je hlavní ekonom České spořitelny
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Účet za obnovu globální ekonomiky se již vyšplhal na 7 bilionů dolarů

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Koruna padá, skepsi nepodléhejme

Koruna citelně oslabuje. Za uplynulý třicet dní oslabila vůči euru z kurzu pod úrovní 26,10 na hodnotu, z počátku tohoto týdne, nad 27,20 koruny za euro, tedy na nejslabší úroveň od letošního května.  

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru