Česká ekonomika má našlápnuto k solidnímu růstu

Názor
Česká ekonomika se ve druhém čtvrtletí vrátila k mezikvartálnímu růstu hrubého domácího produktu (HDP) a k rekordnímu růstu v meziročním vyjádření, výsledek nicméně zaostal za očekáváním trhu. Česká ekonomika má našlápnuto k solidnímu růstu i v dalších čtvrtletích, mezikvartální tempo růstu HDP by se mělo ve zbytku letošního roku v porovnání s druhým čtvrtletím zrychlit.
Výsledek HDP za letošní druhé čtvrtletí lepší, než odhad České národní banky, jenž počítal s růstem 0,3 procenta mezičtvrtletně a šest procent meziročně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Předběžný údaj hlásí, že česká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí vykázala mezičtvrtletní růst HDP o 0,6 procenta, což je slabší výsledek, než čekal trh. Očekávání na finančním trhu se pohybovala na úrovni mezičtvrtletního růstu HDP okolo dvou procent. V meziročním vyjádření vykázal růst HDP rekordní růst na úrovni 7,8 procenta, trh ovšem počítal s růstem 9,2 %.

Výsledek HDP za druhé čtvrtletí je nicméně varováním, že výpadky či zpožďování v dodávkách potřebných komponent v průmyslu jsou faktorem, jenž může na post-pandemické oživení ekonomiky přinejmenším na přechodnou dobu výrazně dopadnout.

Rozvolňování omezení souvisejících s pandemií sice vedlo k nárůstu spotřeby domácností, na celkovém výkonu ekonomiky se ale nepříznivě projevil nedostatek komponent v řadě průmyslových odvětví, což je faktor brzdící výrobu a následně také exporty.

Velmi silný meziroční růst HDP souvisí se statistickými efekty nízké srovnávací základny, tedy s velmi slabým výkonem HDP ve druhém čtvrtletí roku 2020, kdy česká ekonomika zápasila s uzavírkami v souvislosti s první vlnou pandemie.

Na druhou stranu je výsledek HDP za letošní druhé čtvrtletí lepší, než odhad České národní banky (ČNB), jenž počítal s růstem 0,3 procenta mezičtvrtletně a šest procent meziročně – v případě ČNB ovšem příznivě překonaly prognózu i výsledky HDP za letošní první čtvrtletí.

Dle vyjádření Českého statistického úřadu táhla českou ekonomiku ve druhém čtvrtletí v mezikvartálním vyjádření nahoru spotřeba domácností, na níž se příznivě projevuje uvolnění omezení v maloobchodu a ve službách, brzdou byly naopak výpadky dodávek potřebných dílů v průmyslu, což zpožďuje výrobu.

PSALI JSME:
Krize skončila. Česká ekonomika roste nejrychleji v historii

Pro třetí čtvrtletí lze čekat zrychlení mezičtvrtletního růstu HDP, meziroční dynamika naopak zpomalí, neboť se již nezopakují příznivé statistické efekty nízké meziroční srovnávací základny, jež působily v letošním druhém čtvrtletí. Za celý rok 2021 by měl růst HDP překonat tři procenta a v roce 2022 by měl růst české ekonomiky dále zrychlit, v celoročním vyjádření až k úrovni pěti procent.

Předběžný údaj o HDP za letošní druhé čtvrtletí tak nestojí v cestě dalšímu zvýšení úrokových sazeb ČNB: Na blížícím se zasedání 5. srpna lze čekat zvýšení repo sazby o čtvrt procentního bodu na úroveň 0,75 procenta a další zvýšení úroků bude velmi pravděpodobně následovat také na zasedání bankovní rady v září a v listopadu.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Eurozóna: Lépe se dařilo ekonomikám orientovaným na služby

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Budeme zahlceni polovodiči?

V dnešních „Hrátkách s makroekonomickými grafy“ se podíváme na riziko zahlcení čipy, které zvolna nabývá zřetelnějších obrysů. Pro polovodičové odvětví (například firmy jako Nvidia a Micron Technology, pozn. aut.) …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB