Česká ekonomika na hraně stagnace?

Česká ekonomika podle předběžného odhadu statistického úřadu ve druhém čtvrtletí oproti tomu předchozímu vykázala mírný růst ve výši 0,2 procenta. Meziročně pak vzrostla o 3,6 procenta. „České hospodářství v každém případě výrazně zpomaluje. Ještě na začátku roku překvapilo mezikvartálním tempem 0,9 procenta, které se nyní přiblížilo nule,“ upozorňuje Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas.
Česká ekonomika nyní prochází mírnou recesí. Vysoká inflace nahlodává kupní sílu domácností, takže ty utrácejí méně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Z komentáře statistického úřadu vyplývá, že k pozitivnímu výsledku přispěla domácí poptávka, zatímco ta zahraniční nikoliv. Nejspíše šlo o investice, které vykazovaly pozitivní trend už na začátku roku. Firmy totiž pod tlakem nedostatku zaměstnanců a vynucených úspor energií investují do nových technologií,“ informoval Dufek redakci FAEI.cz.

Zajímavá však podle jeho názoru budou především detailní data, která se zpřesněním předběžného odhadu zveřejní statistici až na konci srpna. „Asi nejzajímavější budou výsledky spotřeby domácností, které se vypořádávají dopadem na naše poměry extrémní inflace. Do té doby lze jen spekulovat, co skutečně ekonomiku drží nad vodou,“ dodal ekonom.

„Odložená pandemická spotřeba v kombinaci se strachem z dalšího zdražování vedla k výrazným útratám domácností. To se však v následujících čtvrtletích může změnit, protože lze předpokládat, že mnozí lidé si nakoupili do zásoby a nyní již budou své útraty omezovat. Pokles spotřeby pak může výrazně zpomalovat tempo ekonomického růstu v následujícím období,“ sdělil naší redakci hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

„Letošní růst sice na první pohled vypadá poměrně robustně, to je však z velké části dáno silným výkonem ekonomiky na přelomu roku. Dosažení předkrizové úrovně ekonomické aktivity očekáváme až ve druhém čtvrtletí příštího roku,“ informovala Jana Steckerová, ekonomka Komerční banky s tím, že obnovení vyššího tempa růstu ekonomiky nastane spíše až ve druhé polovině příštího roku.

Další vývoj bude podle Steckerové názoru ovlivněn vysokou inflací, která ukrajuje z reálných příjmů domácností a odráží se v propadech spotřebitelské důvěry: „Ta je nejnižší od počátku sledování tohoto ukazatele. Ve třetím a čtvrtém čtvrtletí tak předpokládáme, že hrubý domácí produkt (HDP) poklesne o 0,3 procenta a o 0,7 procenta.“

Za celý letošní rok by dynamika růstu HDP měla podle ekonomů Komerční banky v meziročním srovnání dosáhnout 2,5 procenta, v příštím roce pak 1,7 procenta. „Pravděpodobnost, že se růst HDP za celý letošní rok udrží nad dvěma procenty, zůstává vysoká,“ domnívá se Petr Dufek z Banky Creditas.

Podle Štěpána Křečka z BHS se v následujících čtvrtletích situace může zhoršovat, protože růst cen nakonec povede k omezování spotřeby: „Vysoké úrokové sazby v ekonomice zas mohou mít nepříznivý vliv na investice. Situaci však bude zlepšovat nízká nezaměstnanost, kterou bychom si měli udržet, i když se růst ekonomiky bude snižovat.“

„Vysoká inflace nahlodává kupní sílu domácností, takže ty utrácejí méně,“ doplnil Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády. Růst tuzemské ekonomiky podle něj při slábnoucím nákupním apetýtu domácnosti pomohl udržet průmysl, který podpořily již plynuleji fungující dodavatelské řetězce.

Česká ekonomika, jak uvedl Kovanda, nyní prochází mírnou recesí, neboť lze předpokládat, že ve třetím a čtvrtém čtvrtletí vykáže na rozdíl od prvních dvou čtvrtletí pokles: „Pokud dojde na výrazné či úplné přerušení dodávek ruského plynu do EU, bude recese druhé poloviny letošního roku nikoli mírná, ale poměrně hluboká.“

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 3
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Pe Petr

  Čeští výrobci budou kvůli drahým energiím nekonkurenceschopní….Polsko nás převálcuje!

 2. Zd Zdeněk

  Dobrý den.

  Českého zákazníka zajímala vždy jen cena. Dnes za korunu, zítra zadarmo! Ceny šly jen za posledních 15-18 let v některých oborech až o 80% dolů, výplaty až 2x nahoru! Zdražování začalo už asi tak na podzim roku 2017 a v průběhu roku 2018, tzn. ještě před Covidem a válkou na Ukrajině, ale toho si žádný zákazník ani chytrý ekonom ani nevšiml. V tuto dobu bylo vše historicky nejlevnější, hodně výrobků a služeb bylo po započtení všech nákladů (i skrytých, nepředvídatelných) prodělečných. Např. státní zakázky, kde nebyla předem domluvena cena (za úplatek v % z ceny zakázky), byly všechny soutěženy do mínusu (dlouhodobý neviditelný problém). Zákazníci i stát by si měli uvědomit, že pokud nedají vydělat firmám, pak nedostatnou peníze zpět na daních a výplatách. Momentální inflace není nic hrozného, je to jen narovnání cen po dlouhodobém pádu. V době, kdy se mluvilo max. o 4-6% inflaci, jsme my již půl roku věděli, že mám zdraženo o 35-50-80%. Takže vůbec nechápu, kde ti ekonomové berou ty informace, asi pracují na základě starých a zkreslených statistik. Co takhle objet nebo obvolat pár firem? Hned by věděli přesně, co se vůbec děje!

  Souhlasím s komentářem pana Petra výše, problémem jsou energie, které zabrzdí a zničí českou ekonomiku. Ano, Polsko nás převálcuje, protože vláda ani zákazníci nedělají nic, aby české firmy podpořili, udrželi. Nelze vydělávat peníze v ČR a pak je utrácet v PL nebo za PL výrobky. Lidi a vládo, probuďte se konečně! Ano, polské výrobky jsou kvalitnější a levnější než české, ale my jsme v Česku, tak bychom měli vyrábět a kupovat svoje. Polák kupuje jen polské výrobky a upřednostňuje kvalitu, a tím neskutečným způsobem zvedá ekonomiku vlastního státu, což u nás chybí. A pak když jedete na dovolenou k moři do Polska, tak nechápete, kde se tam vzalo tolik luxusních dálnic, výrobních a skladovací hal, opravených a vybudovaných měst. V Polsku je úplně bombastické a logické značení silnic a kruhových objezdů, směrů, sjezdů a nájezdů!!!!!!!!!!!!! Někdo kdysi psal na diskusním fóru na Seznamu, že se již nejezdí pro ojetá auta do Německa, ale do Polska, prý jsou tam lepší a levnější. Asi na tom něco bude, protože jen v naší čtvrti jsem tento měsíc viděl 3 auta z PL, teď už na CZ značkách.

  Pokud ve firmě nebo v domáctnosti nejsou peníze, tak se šetří. Pokud stát nemá peníze, tak chce zvednout daně. Co takhle vyčistit aparát od nefachčenků a kecalů, zbytečných chytráků typu DiS a Bc., šetřit na nákupech, odstranit korupci a rozkrádání. Pak bude peněz habaděj a nemusí se na daně šahat!

  Nic s tím neudělám, ale strašně mě to štve. Proč nemůže i ČR vzkvétat?

  Zdeněk

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB