Lidé výrazně omezují spotřebu

Názor
Lidé začínají propadat špatné náladě, což se projevuje poklesem tržeb obchodníků. Kvůli prudkému zdražování roste zájem o akční nabídky a nejlevnější varianty produktů. Navíc se zvyšuje počet lidí, kteří si před výplatou nemohou koupit vůbec nic.
Výrazný propad tržeb byl zaznamenán v obchodech s oděvy a obuví. Tento typ prodejen v České republice zdražoval výrazně více než ve zbytku Evropské unie. Ilustrační foto: Pixabay.com

V květnu 2022 došlo k reálnému meziročnímu snížení maloobchodních tržeb o 6,9 procenta. Porovnání s loňským rokem ovlivnila relativně vysoká srovnávací základna, která byla způsobena uvolněním protipandemických opatření v květnu 2021.

Přesto můžeme konstatovat, že tržby obchodníků klesaly bez ohledu na sortiment, který prodávali. Jedinou výjimku tvořilo farmaceutické, zdravotnické, kosmetické a toaletní zboží.

Výrazný propad tržeb byl zaznamenán v obchodech s oděvy a obuví. Tento typ prodejen v České republice zdražoval výrazně více než ve zbytku Evropské unie. Přitom většina zboží je dovážena z Asie, čímž se české obchody neliší od jiných v Evropě. Nedařilo se ani obchodům zaměřeným na výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či počítačové a komunikační vybavení.

Od začátku roku klesají tržby internetovým obchodům. Z toho je zřejmé, že se lidé po pandemii částečně vrátili k nakupování v kamenných obchodech. Přesto jsou tržby v e-shopech zhruba o třetinu vyšší, než v roce 2019 před příchodem koronavirových časů.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Maloobchodní tržby dál stagnují

Zavřít reklamu ×
  1. Pane Michal . Máte pravdu . Ale už jsme v tradičním kapitalismu . Už je po transformaci , zdroje jsou rozebrany . 10% nejbohatších u nás vlastní 2/3 majetku , stejně jako v USA nebo rusku . A jak je známé , prací se peníze nevydělají , ale majetek nese . Ty biliony na učtech tedy patří horní vrstvě a socky žijí z platu . A snaží se dávat bokem peníze na uhlí , plyn , elektřinu , kde jim násobně stoupnou povinné platby . Dalo by se říci , že jsme nastoupili cestu japonizace .

  2. No,konečně….Čím budou lidi méně nakupovat tím se bude víc zlevňovat! To je zákon ekonomiky,když není poptávka tak zboží jde s cenovkou dolů. To si občané tohoto státu „nějak“ nedokáží uvědomit. Pokud se dohodneme na internetu a týden nepojedeme natankovat pohonné hmoty tak za týden bude už mnohem nižší cena.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Začíná éra zlevňování domů a bytů? Objevují se první náznaky

Analýza
Ještě v prvním čtvrtletí zdražily české domy a byty podle Eurostatu nejrychlejším tempem v rámci celé EU. Dost možná, že příští zpráva evropského statistického úřadu bude z pohledu českého zákazníka výrazně optimističtější. Objevují se první náznaky, že tuzemské nemovitosti přestávají zdražovat a některé už dokonce mírně zlevňují.