Lidé výrazně omezují spotřebu

Názor
Lidé začínají propadat špatné náladě, což se projevuje poklesem tržeb obchodníků. Kvůli prudkému zdražování roste zájem o akční nabídky a nejlevnější varianty produktů. Navíc se zvyšuje počet lidí, kteří si před výplatou nemohou koupit vůbec nic.
Výrazný propad tržeb byl zaznamenán v obchodech s oděvy a obuví. Tento typ prodejen v České republice zdražoval výrazně více než ve zbytku Evropské unie. Ilustrační foto: Pixabay.com

V květnu 2022 došlo k reálnému meziročnímu snížení maloobchodních tržeb o 6,9 procenta. Porovnání s loňským rokem ovlivnila relativně vysoká srovnávací základna, která byla způsobena uvolněním protipandemických opatření v květnu 2021.

Přesto můžeme konstatovat, že tržby obchodníků klesaly bez ohledu na sortiment, který prodávali. Jedinou výjimku tvořilo farmaceutické, zdravotnické, kosmetické a toaletní zboží.

Výrazný propad tržeb byl zaznamenán v obchodech s oděvy a obuví. Tento typ prodejen v České republice zdražoval výrazně více než ve zbytku Evropské unie. Přitom většina zboží je dovážena z Asie, čímž se české obchody neliší od jiných v Evropě. Nedařilo se ani obchodům zaměřeným na výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či počítačové a komunikační vybavení.

Od začátku roku klesají tržby internetovým obchodům. Z toho je zřejmé, že se lidé po pandemii částečně vrátili k nakupování v kamenných obchodech. Přesto jsou tržby v e-shopech zhruba o třetinu vyšší, než v roce 2019 před příchodem koronavirových časů.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Maloobchodní tržby dál stagnují

Zavřít reklamu ×
  1. Pane Michal . Máte pravdu . Ale už jsme v tradičním kapitalismu . Už je po transformaci , zdroje jsou rozebrany . 10% nejbohatších u nás vlastní 2/3 majetku , stejně jako v USA nebo rusku . A jak je známé , prací se peníze nevydělají , ale majetek nese . Ty biliony na učtech tedy patří horní vrstvě a socky žijí z platu . A snaží se dávat bokem peníze na uhlí , plyn , elektřinu , kde jim násobně stoupnou povinné platby . Dalo by se říci , že jsme nastoupili cestu japonizace .

  2. No,konečně….Čím budou lidi méně nakupovat tím se bude víc zlevňovat! To je zákon ekonomiky,když není poptávka tak zboží jde s cenovkou dolů. To si občané tohoto státu „nějak“ nedokáží uvědomit. Pokud se dohodneme na internetu a týden nepojedeme natankovat pohonné hmoty tak za týden bude už mnohem nižší cena.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB