Česká ekonomika na zahraničí nemůže spoléhat

Tuzemská ekonomika podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu vzrostla ve čtvrtém kvartále mezičtvrtletně o 0,7 procenta a meziročně o 1,8 procenta. V obou srovnání tak byl růst navýšen o 0,2 procentního bodu.
Českou ekonomiku v průběhu celého minulého roku táhla domácí poptávka. Vzrostly zejména nákupy předmětů krátkodobé spotřeby – tedy potraviny, oděvy, osobní hygienické potřeby apod. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Českou ekonomiku v průběhu celého minulého roku táhla domácí poptávka. Vzrostly zejména nákupy předmětů krátkodobé spotřeby – tedy potraviny, oděvy, osobní hygienické potřeby apod. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Odhad růstu za celý loňský rok zůstal na úrovni rovného jednoho procenta, protože byly revidovány výsledky všech čtvrtletí loňského roku. Letos očekáváme, že oživení českého hospodářství bude pokračovat, negativní rizika jsou ovšem značná.

Českou ekonomiku v průběhu celého minulého roku táhla domácí poptávka. Výdaje na konečnou spotřebu domácností stouply mezičtvrtletně o 1,5 procenta a meziročně o 3,2 procenta, přičemž vzrostly zejména nákupy předmětů krátkodobé spotřeby.

Domácnosti tak zůstávají obezřetné stále při nákupech statků dlouhodobé spotřeby (např. auta či nábytek, pozn. aut.), nicméně to se podle nás bude postupně měnit s tím, jak dále porostou reálné mzdy tuzemských domácností.

Spotřebitelské výdaje se stále nacházejí tři procenta pod úrovní před covidem, což při postupném nárůstu důvěry v ekonomiku a rozpouštění úspor vytváří prostor pro zvýšenou ochotu ve větším míře utrácet.

Výdaje vládních institucí se mezičtvrtletně snížily o 0,3 procenta, ačkoli vláda uvolnila dodatečné finanční prostředky na pomoc v souvislosti se zářijovými povodněmi. V meziročním vyjádření se ovšem zvýšily o 3,2 procenta.

Českou ekonomiku stále brzdí nižší investice, když tvorba hrubého fixního kapitálu byla ve srovnání se 3. čtvrtletím nižší o 1,5 procenta a oproti posledním třem měsícům roku 2023 dokonce o 2,4 procenta.

Firmy jsou evidentně ve vyčkávacím módu, kdy zaprvé čekají na další snižování sazeb v podání České národní banky a také na možné rozuzlení obchodních vztahů mezi USA a dalšími zeměmi. Do všech aktiv s výjimkou ostatních budov a staveb a dopravních prostředků investice klesaly.

Na druhé straně změna stavu zásob měla po dlouhé době příznivý dopad na tuzemský hrubý domácí produkt (HDP). Pro exportně-orientovanou ekonomiku, jakou je ta naše, je ovšem problém pokles zahraniční poptávky. Její příspěvek v meziročním srovnání činil -1,7 procentního bodu, přičemž reálný vývoz sice vzrostl o 1,3 procenta, ale dovoz o více než tři procenta.

Mezičtvrtletně se pak reálný vývoz snížil o 1,5 procenta a dovoz o 1,8 procenta. Slabý výkon Německa a riziko obchodní války vyvolané Donaldem Trumpem navíc nedává příliš nadějí, že by se tento trend měl v blízké době otočit.

Hrubá přidaná hodnota mezičtvrtletně stagnovala a meziročně se zvýšila o 1,1 procenta. K meziročnímu nárůstu přispěly zejména oblasti obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství (+0,5 p. b.) a činnosti v oblasti nemovitostí (+0,3 p. b.), ale ani ostatní služby příliš nezaostávaly.

Stavebnictví meziročně vzrostlo o více než dvě procenta, ale naopak průmysl poklesl o více než dvě procenta a jeho příspěvek tak činil -0,6 procentního bodu.

Zpřesněný odhad růstu české ekonomiky potvrdil růst HDP v loňském roce ve výši jednoho procenta. Zároveň jeho struktura odpovídá naším očekáváním i pro tento rok, což znamená, že nelze spoléhat na pomoc ze zahraničí. Motorem tuzemského hospodářství bude domácí poptávka v čele s domácnostmi, jimž budou dále růst reálné mzdy a podněcovat je tak k vyššímu nákupnímu apetitu.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek