Česká ekonomika překonala očekávání, koruna posiluje

Názor
Česká ekonomika v posledním loňském čtvrtletí předčila prakticky všechny analytické odhady a rostla tempem 2,9 procenta. To bylo blízko horní meze analytických dohadů. Ve střední hodnotě analytici, čeští i zahraniční, počítali s růstem 2,4 procenta.
Koruna na výsledek české ekonomiky ve čtvrtém kvartále reagovala posílením. Foto: Pixabay

Očekávání překonal, byť méně výrazně, i růst za celý rok 2018, který činí rovná tři procenta. Trh počítal spíše s růstem těsně pod úrovní tří procent.

Je však třeba upozornit, že aktuální údaj Českého statistického úřadu je jen předběžný odhad a konečný výsledek se od něj může lišit. Zejména pak růst ve čtvrtém kvartále se může ještě změnit až o několik desetin procentního bodu oběma směry. I tak by ale měl zůstat z výkonu české ekonomiky závěrem roku 2018 poměrně pozitivní dojem.

Česká ekonomika překonala očekávání podobně jako ekonomika maďarská a polská. Maďarsko rostlo loni ve čtvrtém čtvrtletí tempem pěti procent, když trh odhadoval růst 4,6 procenta. Polsko přidalo 4,9 procenta, čímž rovněž překonalo předpoklad trhu, který počítal s růstem 4,8 procenta. Ze zemí Visegrádské čtyřky tak za očekáváním zaostalo pouze Slovensko. Rostlo tempem 3,6 procenta, zatímco trh počítal s růstem 4,4 procenta.

PSALI JSME:
Trh má jasno: Česká ekonomika i v posledním loňském čtvrtletí výrazně zaostala za zeměmi Visegrádu

Celkově lze říci, že celý středoevropský region zůstal loni ve čtvrtém čtvrtletí z velké části imunní vůči zpomalení Německa. Na Česko, které s ním má ze zemí Visegrádu nejintenzivnější obchodní výměnu v přepočtu ne obyvatele, se jeho zpomalení projevilo spíše zadrhnutím růstu ve třetím kvartálu. V posledních třech měsících roku ale ČR dokázala udržet solidní výsledky zahraničního obchodu a pokračovala v aktivní investiční činnosti. A to jak na úrovni soukromé, tak kvůli nutnosti dočerpávat prostředky z fondů EU i na úrovni veřejné. Silná zůstala jako už tradičně spotřeba domácností, která byla právě s investicemi ve čtvrtém kvartálu tahounem celkového ekonomického růstu ČR.

Soukromé investice mířily zejména do rozšiřování produkčních kapacit, ty veřejné pak do infrastruktury. S příchodem chladného počasí na sklonku roku 2018 však aktivita ve stavebnictví citelně polevila a stavebnictví tak nenaplnilo optimistický předpoklad dvouciferného loňského růstu. Varovný je v oblasti širšího maloobchodu také loňský první pokles automobilového segmentu od roku 2012. Ten souvisí s evropskou „homologační krizí“ automobilek, která z části vězí i za zmíněným německým zpomalením. Souvisí také s nasycením trhu po pokrizové obnově vozových parků jak jednotlivců, tak zejména firem.

V letošním roce tak česká ekonomika ČR přidá pouze 2,6 procenta.

Koruna na výsledek české ekonomiky ve čtvrtém kvartále reagovala posílením, neboť lepší než očekávaný růst signalizuje kromě jiného vyšší pravděpodobnost dalšího brzkého zvyšování sazeb České národní banky, které zatraktivňují korunu v očích mezinárodních investorů.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Českému průmyslu začíná docházet dech. Ohrožuje ho útlum v Německu

×
  1. Tak jsem si přečetl článek čekal jsem podobný růst koruny naše ekonomika je též hodně závislá na té korejské a ta vcelku šlape pokud bude růst nad 2,5 procenta bude to stačit ekonomiku potáhne i domácí spotřeba .

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Maloobchod přišel více než o desetinu tržeb

Maloobchod v dubnu, nejhorším měsíci letošního roku, propadl o necelých 11 %. Tedy pokud do něj nezapočítáme motoristický segment, který měl sám o sobě tržby meziročně nižší o 43,4 %. Tržby celého maloobchodu se pak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru