Česká ekonomika se propadá více, než jsme se obávali. Hrozí jí celoroční pokles

Analýza
Tuzemské ekonomice se v letošním třetím čtvrtletí nedařilo. Podle předběžných odhadů Českého statistického úřadu zveřejněných v úterý se propadla více, než se prakticky všichni ekonomové domnívali ve svých prognózách.
Tuzemské ekonomice se v letošním třetím čtvrtletí nedařilo. Vedle slabší spotřeby domácností se na výraznějším hospodářském propadu podílejí také strasti průmyslové výroby, zejména autoprůmyslu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziročně ztratila 0,6 procenta, zatímco konsensus ekonomů mínil, že to bude jen 0,3 procenta. Mezičtvrtletně pak měla stagnovat, tedy vykázat nulový růst, ve skutečnosti se ale propadla o 0,3 procenta.

Klíčovým důvodem výraznějšího, než očekávaného poklesu je pokračující obava domácností z dalšího ekonomického vývoje, jak na co se týče obecné inflace, tak cen energií. Domácnosti proto už řadu čtvrtletí v řadě škrtí své výdaje, které se stále nedostaly na předpandemickou úroveň.

Skoro se až zdá, že mezi domácnostmi v pandemii zakořenil vzorec méně konzumního chování tak hluboce, že je ve značné míře přítomen stále i dnes a je otázkou, zda nejde o trvalejší změnu, až jakési „nové paradigma“.

PSALI JSME:
Důvěra v ekonomiku je jak na houpačce

Vedle slabší spotřeby domácností se na výraznějším, než předpokládaném hospodářském propadu podílejí také strasti průmyslové výroby, zejména autoprůmyslu.

Přes léto se opět zkomplikovala situace s dodávkami komponent, například kvůli záplavám ve Slovinsku. Tuzemskému průmyslu pochopitelně nesvědčí ani pokračující německá koketerie s možným zabřednutím do recese.

Česká ekonomika tak za celý letošní rok nejpravděpodobněji skončí v pásmu „červené nuly“, konkrétně vykáže pokles o 0,1 procenta.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla o 0,1 %

Zavřít reklamu ×
  1. Nevím jak se obával Kovanda ale pokles se dal čekat a bude pokračovat.Máme tu téměř nejdražší energie v Evropě a podnikatelé tu prostě nebudou platit obrovské částky za energie,když jinde je mnohem levněji. Ani ta obrovská baterkárna co sliboval Fiala tu nebude……..

  2. Příspěvek byl redakcí odstraněn kvůli odpovědnosti provozovatele internetového portálu za obsah diskuse.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Německý ZEW index nejlepší za poslední dva roky

Důvěra investorů v německou ekonomiku se v dubnu zlepšila více, než se čekalo. ZEW index (index podnikatelské nálady, pozn. red.) ve složce očekávání stoupl na 42,9 bodu z březnových 31,7 bodu, což je nejvyšší …

Průmysl v eurozóně meziměsíčně posílil

Průmyslová výroba v eurozóně v březnu meziměsíčně vzrostla o 0,8 procenta. Podílely se na tom všechny čtyři největší ekonomiky v bloku. Výroba vzrostla v Německu (1,1 %), Francii (0,2 %), Itálii (0,1 %) i Španělsku …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB