Důvěra v ekonomiku je jak na houpačce

Názor
Klesající inflace a zpomalení propadu průmyslové výroby přispěly k růstu důvěry v českou ekonomiku. V říjnovém měření Českého statistického úřadu se souhrnný indikátor důvěry meziměsíčně zvýšil o 3,6 bodu na hodnotu 92,8. Důvěra v budoucí vývoj ekonomiky posílila jak u podnikatelů, tak u spotřebitelů.
Tuzemské automobilky – a na ně navázání dodavatelé – těží stále z nahromaděné odložené poptávky a drží tak český průmysl nad vodou. Nicméně zde je velké varování v situaci německých automobilek, které jsou, jako celá německá ekonomika, ve velkých problémech. Ilustrační foto: Škoda Auto

Vývoj tohoto indikátoru ekonomického sentimentu je však letos značně volatilní – v září se například dostal na nejnižší úroveň od března 2021. Bylo by tedy předčasné interpretovat říjnové zvýšení jako zásadní obrat v důvěře v naši ekonomickou budoucnost.

Tvrdá data totiž zatím optimismem nehýří. Podle zpřesněného odhadu hrubý domácí produkt ve druhém letošním čtvrtletí mezičtvrtletně stagnoval a meziročně klesl o 0,6 procenta. Očekávání pro třetí čtvrtletí z toho trendu nijak nevybočuje.

Pokud jde o celý rok, tak například Mezinárodní měnový fond očekává v letošním roce růst hrubého domácího produktu (HDP) České republiky o 0,2 procenta a příští rok má podle jeho prognóz tempo růstu zrychlit na 2,3 procenta.

PSALI JSME:
MMF radí Stanjurovi obnovit superhrubou mzdu

Indikátor důvěry podnikatelů v ekonomiku vzrostl v říjnu o 3,4 bodu na hodnotu 92,8, a to zejména díky růstu optimismu v automobilovém průmyslu. Ten je ostatně také jediný, který táhne vývoj průmyslové výroby. Ostatní sektory jsou na tom o poznání hůře.

Tuzemské automobilky – a na ně navázání dodavatelé – těží stále z nahromaděné odložené poptávky a drží tak český průmysl nad vodou. Nicméně zde je velké varování v situaci německých automobilek, které jsou, jako celá německá ekonomika, ve velkých problémech.

Německá vláda ve svých prognózách už pro letošní rok nepočítá s hospodářským růstem – naopak čeká propad hrubého domácího produktu o 0,4 procenta.

PSALI JSME:
Špatná kondice českého průmyslu? Táhne nás dolů Německo

V říjnu rostl i indikátor důvěry spotřebitelů, který se zvýšil o 4,4 bodu na hodnotu 92,7. Po dvouměsíčním poklesu se tak vrátil na úroveň z července letošního roku, a to zejména díky snížení obav spotřebitelů z dalšího zhoršování celkové ekonomické situace v Česku.

Do spotřebitelské nálady se promítá brzdící inflace a pozvolný pokles cen potravin. Na pulty obchodníků a do cen pro spotřebitele se začínají propisovat již delší dobu klesající ceny zemědělských výrobců.

Nicméně pro českou ekonomiku a vývoj domácí poptávky přinesl říjnový index důvěry v českou ekonomiku i varující zjištění – počet domácností, které uvádějí, že obtížně vystačí se svými finančními prostředky, je u nás 30 procent a domácností, které měsíčně uspoří nějaké finanční prostředky, bylo v říjnu přibližně 50 procenta.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Náladě mezi spotřebiteli svědčí klesající inflace

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ještě výraznější propad české ekonomiky

Česká ekonomika dle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) poklesla mezikvartálně o 0,5 procenta a meziročně o 0,7 procenta. Byl tak překonán jak prvotní odhad, tak očekávání trhu. Tuzemské …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Novinky v osobních financích: Desetina Čechů se zadlužuje vysoce rizikově

Průzkum
V tomto týdnu nás v redakci ze světa osobních financí zaujal průzkum agentury Ipsos pro Českou bankovní asociaci (ČBA). Podle jeho výsledků se v posledním roce při půjčování peněz 11 procent lidí chovalo vysoce rizikově. Výrazně ale přibylo těch, kteří se rizikově nechovají vůbec. Jejich počet stoupl z 33 na 42 procenta. Češi si podle průzkumu nejčastěji půjčují od bank.