Česká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla mezičtvrtletně o 0,3 %

Názor
Podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesla tuzemská ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku mezičtvrtletně o 0,3 procenta po předchozím růstu o 0,6 procenta. Ve srovnání s předběžným odhadem z konce dubna jde o totožný výsledek.
Na horší výkon ekonomiky působily čisté vývozy, které byly ještě nižší, než se předpokládalo. Ilustrační foto: Pixabay.com

V meziročním srovnání došlo ke zmírnění hospodářského poklesu ze 4,8 procenta na 2,1 procenta, primárně však vlivem nízké srovnávací základny loňského prvního čtvrtletí, které již bylo zasaženo pandemií koronaviru.

Celkově lze říci, že ekonomika se dokázala s problémy, které ji na začátku roku postihly, vypořádat nad míru dobře a nadále tak prokazovala vyšší míru odolnosti. Ta byla zjevná také při srovnání s výkony sousedních a podobně průmyslově orientovaných ekonomik Německa a Slovenska, které ve stejném období poklesly mezičtvrtletně o skoro dvě procenta.

Pokles ekonomiky oproti předchozímu čtvrtletí zapříčinil především čistý vývoz. V tom se jednak podepsala mírně horší exportní výkonnost průmyslu související s nedostatkem některých výrobních komponent, ale i výrazně vyšší tvorba dovozně náročných zásob. Ve vyšších zásobách se však mohla odrazit i nedokončená výroba, například automobilů, kde chyběly čipy.

Slabší výkon zpracovatelského průmyslu je zřejmý také z jeho nižšího příspěvku k mezičtvrtletní dynamice hrubé přidané hodnoty, jenž i přesto zůstal kladný. Mírně poklesla také spotřeba vlády. Spotřeba domácností, navzdory výraznému zpřísnění protiepidemických restrikcí, mezičtvrtletně v podstatě stagnovala.

PSALI JSME:
Průmysl roste navzdory chybějícím komponentám

Pozitivně překvapily také fixní investice, které vzrostly mezičtvrtletně o 1,6 procenta. Z vývoje struktury stavební produkce lze předpokládat růst zejména vládních investic. Stavebnictví a zpracovatelský průmysl jako jediná odvětví přispěla k mezičtvrtletnímu zvýšení hrubé přidané hodnoty o 0,1 procenta.

Odchylka skutečného meziročního vývoje ekonomiky od vývoje námi prognózovaného (ve výši +0,6 p.b.) byla dána především vyšší tvorbou zásob, ale i mírnějším meziročním poklesem fixních investic.

Na horší výkon ekonomiky působily naopak čisté vývozy, které byly ještě nižší, než jsme předpokládali. Pomaleji oproti loňsku rostla také spotřeba vlády. Spotřeba domácností se pak vyvíjela zhruba v souladu s našimi očekáváními, když klesala tempem kolem šesti procent meziročně.

Druhé čtvrtletí již pravděpodobně přinese výraznější oživení ekonomiky, a to především s ohledem na rychlé uvolňování protiepidemických restrikcí. Zatímco v průběhu května došlo ke znovuotevření všech obchodů a některých služeb, v červnu by již hospodářství mělo fungovat téměř bez omezení.

PSALI JSME:
Česká ekonomika letos šlape lépe, než se čekalo. Zažila poslední špatné čtvrtletí?

Lze tak očekávat zejména nárůst spotřeby domácností, v které se zřejmě promítne i odložená poptávka, kterou nebylo možné z důvodu uzavřených obchodů a služeb v předchozích měsících realizovat. Pokračující očkování navíc snižuje riziko zavedení další plošné uzávěry a růst by tak výrazněji mohly rovněž investice.

Vyšší domácí poptávka, která je z velké části uspokojována dovozy ze zahraničí, by se však měla zároveň odrazit v nižších přebytcích zahraničního obchodu. V podobném duchu by se ekonomika měla vyvíjet také ve druhé polovině roku.

Za celý rok 2021 očekáváme růst tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) o 3,4 procenta, rychlé uvolnění restrikcí nicméně dává naději na ještě mírně lepší výsledek. Nese však zároveň s sebou riziko, že na podzim dojde opět k zavedení protiepidemických omezení, ať už plošných nebo jen dílčích. I vloni jsme totiž během léta pozorovali dechberoucí oživení ekonomiky, zatímco podzim už byl opět ve znamení hospodářského poklesu.

PSALI JSME:
Ekonomika v rozpuku, inflace hledá strop

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Stavebnictví konečně nabralo dech?

Květnové výsledky stavebnictví byly ve znamení růstu. Nejenom toho meziročního, kterých vycházel z nízkého srovnávacího základu, ale především i toho meziměsíčního (+3 %). Tentokrát se dařilo nejenom inženýrskému …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru