Česká ekonomika v prvním čtvrtletí vlivem koronaviru výrazně poklesla

Názor
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku podle předběžného odhadu poklesla ve srovnání s posledním čtvrtletím loňského roku o 3,6 %, když ještě na konci loňského roku rostla o 0,5 %. V meziročním vyjádření se ekonomická aktivita snížila o 2,2 %, po předchozím nárůstu o dvě procenta.
Významnější důsledky koronaviru na spotřebu domácností lze tak očekávat v druhém čtvrtletí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Hlavním důvodem tohoto poklesu byla bezesporu restriktivní vládní opatření zavedená v průběhu března, jejichž cílem bylo bránit šíření koronavirové infekce. Oproti našemu odhadu, který počítal s mezičtvrtletním poklesem hrubého domácího produktu (HDP) o 7,6 %, byly tak skutečné dopady koronaviru na českou ekonomiku pravděpodobně méně závažné. Trh se ve svých odhadech naopak moc nemýlil.

Jde však o předběžný odhad, jež je pravděpodobně zatížen velkou mírou datové nejistoty. Březnová paralýza české ekonomiky totiž vedla k uzavření velké části provozoven ve službách a maloobchodu, a k přerušení výroby v části zpracovatelského průmyslu. Je tak otázkou, zdali se statistickému úřadu podařilo plně podchytit toto období. Může se tak stát, že ČSÚ některá data obdrží až zpětně a můžeme se tak dočkat výraznějšího zpřesnění při zveřejnění druhého odhadu vývoje HDP.

Podle našeho názoru by tak skutečný pokles české ekonomiky mohl být v prvním čtvrtletí ještě výraznější, než ukazují čerstvě publikovaná data. Zajímavý je totiž komentář ČSÚ, kde se uvádí, že pokles tvorby hrubé přidané hodnoty byl nejvíce ovlivněn vývojem ve zpracovatelském průmyslu a ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. O dalších drobných službách, které byly zjevně zasaženy také, zde však zmínka není. Právě zde existuje největší datová nejistota.

PSALI JSME:
Ekonomika zažila největší negativní ekonomický šok od vzniku ČR

Struktura růstu HDP není prozatím známa. Statistický úřad však uvádí, že negativní meziroční vývoj HDP byl způsoben především poklesem zahraniční poptávky a nižší tvorbou kapitálu. Pozitivní vliv měly rostoucí výdaje vládních institucí. To zapadá do kontextu paralyzované globální ekonomiky s omezeným mezinárodním obchodem a vysokou mírou nejistoty ohledně dalšího vývoje.

Spotřebu domácností ČSÚ nezmiňuje, dopady na ní však byly v prvním čtvrtletí pravděpodobně tlumeny předzásobením domácností. Významnější důsledky koronaviru na spotřebu domácností lze tak očekávat v druhém čtvrtletí.

V české ekonomice však již dochází k významnému rozvolňování vládních opatření a lze tak očekávat její postupné oživení v druhé polovině letošního roku. Rychlost tohoto oživení však bude záviset také na tom, jak rychle se obnoví poptávka ze zahraničí. Ta je totiž pro vývozně zaměřenou českou ekonomiku klíčová. V návaznosti na to naše aktuální prognóza očekává meziroční pokles české ekonomiky v letošním roce o 6,5 % a obnovení jejího růstu na 9,7 % v roce příštím.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká ekonomika ve svěrací kazajce

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ekonomika eurozóny zřejmě opět upadne do recese

Na sektor služeb v ekonomice eurozóny doléhala v prvních lednových týdnech tíha uzavírek souvisejících s pandemií. Zpracovatelský průmysl si ale stále vedl dobře a aktivita v tomto sektoru dle předběžných výsledků …

Co přinese Česku Biden v Bílém domě?

Donald Trump nevídaným způsobem napadal podle svého mínění až příliš silný dolar, čímž se záměrně pokoušel srážet jeho hodnotu po přepočtu do jiných měn. Nyní se americká administrativa vrátí pod vedením nového …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půl milionů Čechů nesplatilo dluhy včas, letos jich nejspíš přibude

Analýza
Ke konci roku evidovalo sdružení SOLUS ve svém registru dlužníků, kteří dlouhodobě neplní své závazky, celkem 505 tisíc dospělých Čechů. Je to zhruba o 50 tisíc lidí méně než před rokem. Experti ale varují, že letos může tento trend nabrat opačný směr. Už se objevují první špatné zprávy, že dlužníků přibude.
Rolovat nahoru