Česká ekonomika vloni zklamala. Doléhají na ni problémy německého hospodářství

Názor
Česká ekonomika svým výkonem za celý rok 2019 zklamala. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu, který se však může stále ještě změnit. V posledních třech měsících roku 2019 přidala podle dnešních údajů 1,8 procenta, což je desetinu procentního bodu příznivější výsledek, než jaký jí přisuzoval předběžný odhad z poloviny února.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Je to také příznivější výsledek, než jaký ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali analytici oslovení v minulých dnech – tedy už po zveřejnění předběžného dohadu – agenturou Bloomberg.

Ovšem i tak jde o nejslabší čtvrtletní meziroční růst české ekonomiky od roku 2016. Slabý výsledek za loňské poslední čtvrtletí způsobuje, že horší celkový výsledek za rok 2019 je horší, než ten původně očekávaný. Tuzemské hospodářství totiž i podle včera zpřesněných čísel loni vzrostlo jen o 2,4 procenta, zatímco konsensus trhu počítal před zveřejněním předběžného odhadu s růstem za rok 2019 ve výši 2,5 %.

Na průmysl poměrně úzce navázaný zahraniční obchod ČR rovněž ke konci roku 2019 vykazoval horší než očekávaná čísla a jeho útlum se taktéž promítl do ztráty růstové dynamiky celé české ekonomiky. Zahraniční poptávka po tuzemském zboží a službách totiž růst české ekonomiky v loňském čtvrtém čtvrtletí ovlivnila výrazně negativně.

V letošním roce je třeba kromě pokračujícího utlumeného výkonu průmyslu a zahraničního obchodu počítat s oslabením spotřeby, konkrétně výdajů domácností, která ještě loni celoročně i ve čtvrtém čtvrtletí ekonomiku jako celek do značné míry táhla, společně s investicemi a vládními výdaji.

Spotřební apetýt Čechů se ovšem ve čtvrtém čtvrtletí promítl právě i do méně příznivého výkonu zahraničního obchodu, neboť dovoz – poháněný zčásti právě silnou spotřebou – na rozdíl od exportu mezičtvrtletně i meziročně rostl. Slábnoucí vývoz a sílící dovoz značí horšící se celkovou bilanci zahraničního obchodu ČR.

Příznivá dynamika investic ve čtvrtém čtvrtletí je příznivým úkazem. Firmy investovaly zejména ve stavebnictví, které meziročně přidalo více než tři procenta, a částečně tak kompenzovaly útlum průmyslu. Firmy ovšem také investovaly do nových strojů, aby tak kompenzovaly nedostatek vhodné pracovní síly či růst její ceny – mzdové náklady rostly ve čtvrtém čtvrtletí meziročně o stále citelných 6,2 procenta. Nicméně i tak je třeba letos počítat s oslabením celoročního růstu hrubého domácího produktu na úroveň 1,9 %. Při dalším šíření koronavirové nákazy bude růst ještě slabší.

Koruna nicméně na včera zveřejněné výsledky reagovala bezprostředně mírným posílením. Zejména kvůli lepšímu než očekávanému výsledku za poslední loňské čtvrtletí.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemská ekonomika brzdí, ale struktura je příznivá

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Británie odejde z EU pravděpodobně bez dohody

Návrh zákona o vnitřním trhu, se kterým přišla vláda Borise Johnsona, ještě více zkomplikoval už i tak složitá jednání mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Pravděpodobnost, že Británie vystoupí z EU bez dohody, se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru