Tuzemská ekonomika brzdí, ale struktura je příznivá

Názor
Česká ekonomika podle zpřesněných údajů ve čtvrtém čtvrtletí rostla tempem 0,3 procenta, což je desetinku nad původním odhadem. Meziroční údaj byl rovněž mírně navýšen na 1,8 % z předběžného odhadu 1,7 procenta.
Růst ekonomiky podpořily zejména administrativní profese, IT a komunikační činnosti a také oblast nemovitostí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ačkoliv oproti předběžnému odhadu byl HDP (hrubý domácí produkt – pozn. red.) revidován jen o desetinku, struktura působí přece jen optimističtěji, než se čekalo. Po stagnaci ve třetím čtvrtletí se spotřeba domácností zvedla o celé jedno procento, zde jsme čekali zhruba poloviční růst.

Pozitivně vyznívá nárůst investic do fixního kapitálu o 3,6 % mezičtvrtletně. Dle očekávání byl výkon ekonomiky tažen dolů slabým exportem, když zahraniční bilance zboží a služeb s hodnotou 71 miliard korun byla meziročně nižší o 22,6 mld. Kč. Růst ekonomiky byl také významně tlumen mezikvartálním poklesem vládních výdajů o 1,1 %.

Nepřekvapí, že na nabídkové straně byl hlavní brzdou růstu pokles zpracovatelského průmyslu o jedno procento mezikvartálně a o 0,3 % meziročně. Růst ekonomiky podpořily zejména administrativní profese, IT a komunikační činnosti a také oblast nemovitostí. Hrubá přidaná hodnota vzrostla mezičtvrtletně o 0,4 % a její meziroční tempo je shodné s HDP tedy 1,8 procenta.

Růst HDP za celý 2019 rok byl potvrzen na 2,4 %. Včera zveřejněná struktura povzbuzuje naši prognózu pro letošní rok, kdy ekonomika přibrzdila spíše mírně a v průměru letos dosáhne růstu kolem dvou procent. Epidemie koronaviru je samozřejmě významnou nejistotou této prognózy.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Český průmysl se začíná stabilizovat. Úder koronaviru ale teprve přijde

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pomáhat Nadaci Terezy Maxové dětem nás baví, říká Radek Sedlář

Rozhovor
Letošní už šestý ročník charitativní akce Nadace Terezy Maxové dětem Hýbejte se s Tearibearem dostalo i kvůli koronaviru novou podobu. Místo běhání či chůze na jednom vybraném místě se mohou zájemci, kteří chtějí pohybem pomoci znevýhodněným dětem, zapojit do projektu kdekoli – stačí si jen stáhnout aplikaci Strava a zaregistrovat se na webu tearibear.cz.
Rolovat nahoru